Více času na podstatné

ECHA identifikuje rizika plynoucí z aditiv PVC a uvolňování mikročástic

30.11.2023 20:01

ECHA zjistila, že některé látky přidávané do PVC plastů mohou představovat riziko pro lidi a životní prostředí. K omezení používání aditiv a k minimalizaci uvolňování mikročástic PVC by bylo nutné přijmout regulační opatření.

Na žádost Evropské komise shromáždila ECHA informace o rizicích pro lidské zdraví a životní prostředí, která mohou představovat aditiva přidávaná do PVC např. změkčovadla, ale také samotné PVC. Byly rovněž zvažovány alternativy a posuzovány společenské dopady možných opatření k řízení rizik.

Šetření bylo zaměřeno na 63 přísad používaných v PVC, včetně změkčovadel, tepelných stabilizátorů a zpomalovačů hoření. Vyplynula z toho potřeba přijmout regulační opatření:

  • minimalizovat rizika spojená se změkčovadly (především ortoftaláty), které jsou obecně škodlivé pro reprodukci;
  • minimalizovat rizika vyplývající z organických sloučenin cínu stabilizujících teplo např. DOTE, které mohou způsobit vývojové vady a poškození reprodukce;
  • snížit emise zpomalovačů hoření, jak je navrženo ve zprávě ECHA Regulační strategie pro zpomalovače hoření;
  • zavádět a zlepšovat technologie, které minimalizují emise mikročástic PVC, především v recyklačních zařízeních a na skládkách. Minimalizací uvolňování mikročástic PVC by se následně snížila také emise přítomných aditiv.

Rizika z PVC pryskyřic jsou pro pracovníky i životní prostředí při současných provozních podmínkách a bezpečnostních opatřeních v podnicích považována za dostatečně kontrolovaná. Tento závěr vyplynul z analýzy materiálů používaných při výrobě PVC pryskyřic, výrobního procesu, likvidace odpadu a expozice PVC prachu.

Šetření ECHA bylo zasláno Evropské komisi, která jej posoudí a rozhodne, zda je potřeba požádat agenturu ECHA o vypracování návrhu omezení podle nařízení REACH.

Další informace: