Více času na podstatné

Vláda schválila Aktualizaci státní energetické koncepce i věcný záměr zákona o odpadech

18.05.2015 11:45

ENERGETIKA A ODPADY Členové vlády ČR na svém dnešním jednání schválili podobu dlouho očekávané Aktualizace státní energetické koncepce, která je klíčovým státním strategickým dokumentem v oblasti energetiky. Dokument dává strategické zadání pro rozvoj české energetiky na dalších 25 let. Hlavním zdroji výroby energie budou jádro a obnovitelné a druhotné zdroje. Navazující Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky projedná vláda začátkem června. Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš se také dohodli, že vláda nebude garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů. Z pohledu těžebních limitů si MPO nyní nechává zpracovat studii, která má určit, zda se těžba uhlí za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí. Mládek dnes uvedl, že dodatečné materiály a studie budou vládě předloženy do konce srpna.

"Dnes schválená státní energetická koncepce znamená další krok k nízkouhlíkové energetice. Hlavním zdroji výroby energie u nás budou jádro a obnovitelné a druhotné zdroje," uvedl premiér na tiskové konferenci.

 

Státní energetická koncepce ke stažení - ZDE!

 

Koncepce obsahovala šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, jenž předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou.

Posláním ASEK je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a národní ekonomiky a rovněž zabezpečit, že Česká republika bude mít k dispozici stálé dodávky energie i v případných krizových situacích.

 

Energetický mix při výrobě elektřiny v roce 2040:

Jaderná energetika: 46 - 58%

Obnovitelné a druhotné zdroje: 18 - 25 %

Zemní plyn: 5 -15 %

Uhlí (hnědé a černé): 11 - 21 %


„Státní energetická koncepce z roku 2004 byla již v mnohém překonána a nereflektovala množství událostí, které se v energetickém sektoru a v evropské ekonomice udála. Přijetí její aktualizace bylo potřebné i s ohledem na plnění Evropských cílů,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s tím, že nová podoba koncepce umožní ČR dostát těmto závazům především s ohledem na klimaticko-energetickou politiku EU.

Stát přebírá prostřednictví ASEK odpovědnost za dlouhodobé směřování energetického sektoru. „Tam, kde je volný trh efektivní, se ASEK spoléhá na jeho fungování a využívá tržní mechanismy. Avšak kupříkladu energetická infrastruktura, věda a výzkum a výchova energetických expertů jsou oblastmi, kde stát musí disponovat jasnými prioritami a nespoléhat se pouze na krátkodobé tržní signály,“ vysvětlil ministr.

 

 

ASEK také identifikuje mechanismy, které zabezpečují bezpečnost státu v zásobování energiemi. Navrhuje především vetší diverzifikaci zdrojů a zájem na udržení stávající plné nezávislosti v oblasti dodávek tepla a elektřiny, ale bez významného vývozu vyrobené energie. Toho bude možné docílit pouze dalším rozvojem jaderné energetiky v České republice. Touto otázkou se detailně zabývá Národní akční plán jaderné energetiky (NAP JE), který bude na schválený ASEK bezprostředně navazovat.

 

Dokument ASEK prošel komplexním posouzením dopadů na životní prostředí (proces SEA). Všechny požadavky a podmínky vyplývající z tohoto posouzení byly v dokumentu zohledněny a budou i nadále zohledňovány při realizaci priorit a cílů dokumentu ASEK.

 

ASEK a teplárenství

„Ta koncepce z pohledu teplárenství samozřejmě není úplně ideální, ale je to dobrý základ, který umožní provádět konkrétní prospěšné kroky k postupnému narovnání podnikatelského prostředí v energetice. V dnešní hektické a turbulentní době je důležité, že máme alespoň základní vodítko pro budoucí rozhodování a investice,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Novela zákona o hospodaření energií, která nedávno vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 103/2015 a nabyde účinnosti 1. července letošního roku, významně posiluje závaznost Státní energetické koncepce. V zákoně se doslova píše: „Státní energetická koncepce je závazná pro výkon státní správy v oblasti nakládání s energií.“

Na schválení Státní energetické koncepce by také měla navázat řada konkrétních kroků v exekutivní i legislativní oblasti, aby nezůstala jen na papíře.

„Je nesporným úspěchem této vlády, že po 11 letech konečně schválila aktualizaci zásadního strategického dokumentu v energetice. Schválením energetické koncepce ovšem práce nekončí, ale vlastně teprve začíná, protože bude potřeba ji uvést do praxe,“ upozornil Mirek Topolánek.

Na schválení Státní energetické koncepce by měly navázat další konkrétní kroky. Vláda by měla udělat zásadní rozhodnutí o zpřístupnění zásob hnědého uhlí a o jeho přednostním využití v kombinované výrobě elektřiny a tepla v teplárnách a schválit Surovinovou politiku. Současně je potřeba významně zjednodušit povolovací procesy pro energetické stavby, schválit nový zákon o odpadech a tak dále. ČR by také měla aktivněji prosazovat své zájmy v Bruselu, kde se nyní pokládají základy budoucí Energetické unie. V rámci možností daných evropskou legislativou by mělo být postupně kultivováno podnikatelské prostředí v domácí energetice.

Na aktualizovanou Státní energetickou koncepci by měla navázat také aktualizace 14 Územních energetických koncepcí pro jednotlivé kraje a hlavní město Prahu.

„Stávající Územní energetické koncepce jsou v mnoha případech již překonané vývojem a nefunkční, a tak je potřeba je aktualizovat, aby byly v souladu se Státní energetickou koncepcí a současně byly dobrým základem pro tvorbu zásad územního rozvoje, případně i územní plány,“ řekl ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

 

Plynaři a ČEZ

Schválení koncepce přivítali i plynaři. "Dnešní schválení koncepce považujeme za velmi významné jak pro investory v plynárenství, tak celkově pro bezpečnost a stabilizaci české energetiky. Koncepce nyní konečně usnadní podnikatelům i v plynárenství rozhodování o připravovaných investicích," řekl dnes ČTK předseda Rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. Podotknul, že i pro plynárenství je nastavení dlouhodobě stabilního rámce nezbytné pro další rozvoj.

"ASEK podle nás realisticky popisuje budoucí vývoj v Česku z hlediska zdrojů, tedy dožívání uhlí, v horizontu následujících desetiletí," řekl ČTK mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž. "Je dobře, že ani do budoucna se nebudeme spoléhat na dovoz elektřiny," dodal.

 

Před 14 dny vláda naposledy projednávání koncepce a navazujícího Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky přerušila. Plán mimo jiné řeší, jak do budoucna financovat výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR. Plánem se ale ministři dnes nezabývali. Na tiskové konferenci premiér uvedl, že začátkem června (3.6.2015) by se vláda měla vrátit právě k této koncepci. Sobotka a ministr financí Andrej Babiš se také dohodli, že vláda nebude garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů.

Těžební limity: MPO si nyní nechává zpracovat studii, která má určit, zda se těžba uhlí za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí. Mládek dnes uvedl, že dodatečné materiály a studie budou vládě předloženy do konce srpna.

MPO má mj. za úkol:

  • a) předložit vládě do 31. srpna 2015 k problematice územních ekologických limitů studii socio-ekonomických dopadů variant další těžby, studie dopadů těchto variant na životní prostředí a na zdraví obyvatelstva a studii analyzující sektor teplárenství spolu s návrhem usnesení vlády ohledně územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí,
  • b) předložit vládě do 30. června 2016 návrh Surovinové politiky České republiky v oblasti nerostných surovin a jejich zdrojů zohledňující požadavky a podmínky vyplývající z procesu SEA, 3. ministru průmyslu a obchodu vypracovat ve spolupráci s ministrem životního prostředí a vedoucím Úřadu vlády a vládě do 31. prosince 2016 předložit analýzu aktuálního a očekávaného vývoje v mezinárodní klimaticko-energetické politice včetně podrobné analýzy potenciálu energetických úspor a efektivnosti a scénářů konečné spotřeby energie a elektřiny v České republice do roku 2050

 

Vláda projednala také doporučení k energetice od Rady vlády pro udržitelný rozvoj

Výbor v materiálu mj. doporučuje vypracovat samostatnou vizi rozvoje české energetiky po roce 2040, která bude zohledňovat moderní trendy v energetice a bude respektovat mezinárodní souvislost. Ta ve stávající verzi ASEK celková vize rozvoje energeticky včetně rozvoje významných oblastí energeticky a oblastí s energetickou souvisejících chybí. Doporučuje se zaměřit na oblast budoucí spotřeby energie, provést důkladnou analýzu spotřeby primárních energetických zdrojů, konečné spotřeby energie a spotřeby elektřiny v ČR po jednotlivých odvětvích a ověřit budoucí spotřebu uhlí v ČR a prohloubit analýzu budoucí spotřeby tepla a způsobů/struktury jejího pokrytí. Zároveň doporučuje zohlednit možný trend decentralizace energetiky související s rozvojem OZE a využívání mikrozdrojů a zajistit vyhodnocování SEK (a její případnou aktualizaci) nejméně jednou za 5 let.


Věcný návrh zákona o odpadech

Vláda dále schválila věcný záměr zákon o odpadech. Na minulé schůzi byl tento bod z procesních důvodů přerušen a současně vláda na této schůzi již schválila věcný záměr zákona o výrobcích s ukončenou životností (více ZDE). Ministerstvo životního prostředí zahájilo již v březnu proces přípravy paragrafových znění obou předpisů a předložit ho chce do konce září letošního roku. Dále se předpokládá schválení obou právních předpisů v průběhu roku 2016.

Nový odpadový zákon v některých oblastech zavádí ustanovení zcela nová a navrhuje určité odchylky od současné právní úpravy. Naopak tam, kde se stávající úprava osvědčila a v praxi je bez problémů aplikována, z ní vychází.

Jedná se například o novou úpravu obchodování s odpady, sběru odpadů pomocí mobilních zařízení, poplatku za komunální odpad nebo poplatku za ukládání odpadu na skládku. Nový zákon zavede povinnost pojištění zařízení pro nakládání s odpady, které bude krýt poškození životního prostředí.

Obec bude nově ze zákona účastníkem všech řízení o povolení provozu zařízení pro nakládání s odpady provozovanými na jejím území. Zároveň dojde k navýšení kontrolních a sankčních pravomocí obecních a krajských úřadů. V oblasti poplatků za odpady od občanů bude dána větší možnost obci přizpůsobit nastavení poplatku konkrétní obci a nastavit systém motivací a úlev.

Původci odpadu zapojení do obecního systému nakládání s komunálním odpadem budou osvobozeni od povinnosti vést průběžnou evidenci.

Nově se také navrhuje úprava v nakládání se zdravotnickými odpady. Limit pro ohlašování produkce odpadů bude u nebezpečných odpadů navýšen, a to ze 100 kg na 600 kg. Hlášení by tak nově nemuselo podle odhadů podávat asi 9 000 původců odpadů.

Upravuje se i mechanismus výběru poplatků za skládkování. Správcem poplatku za ukládání odpadů na skládky bude podle návrhu Státní fond životního prostředí ČR.

Hospodářská komora ČR dnes uvedla, že nesouhlasí s obsahem věcných záměrů obou navrhovaných zákonů, který vychází z Ekonomické analýzy Plánu odpadového hospodářství ČR, která nereflektuje reálný stav věci, není kvalitně zpracována a navíc nebyla s partnery dopředu konzultována. Podobně se již dříve vyjádřila Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH).

ČTK dnes uvádí, že firmy podnikající v odpadech se ale obávají vysokých poplatků za skládkování, podle ekologů zase věcný záměr neobsahuje dostatečná opatření pro zvýšení recyklace. Obce kritizují mimo jiné nedořešenou situaci u výkupen a sběren, což ovlivňuje třídění odpadu. Asociace firem i ekologové si myslí, že změny směřují k podpoře nových spaloven odpadů, a poukazují na to, že spalování směsných komunálních odpadů je osvobozeno od poplatku na rozdíl od skládkování.

 

Usnesení: ukládá ministru životního prostředí zpracovat a vládě do 30. září 2015 předložit návrh zákona o odpadech, v němž budou zapracovány připomínky uvedené ve stanovisku Legislativní rady vlády.

 

Zvukový záznam z tiskové konference 18.5.:

premiér B. Sobotka_18_5.MP3 (444802)
ministr MPO Mládek_18_5.MP3 (2154449)

 

 

Psali jsme:

Vláda: 13.5.2015, program/výsledky ZDE