Novinky

03.04.2015 08:29

OPŽP 9. verze pro EK Na přelomu dubna a května lze očekávat první výzvy v novém programovém období. To se týká i OPŽP patřícího mezi čtyři programy, které jsou z pohledu připravenosti nejdále. Je důležité začít s přípravou projektů co nejdříve, vyzval potencionální žadatele na dnešní tiskové konferenci premiér B. Sobotka. Je tak důležité si dopředu prostudovat patřičné dokumenty programů. Poslední verzi OPŽP připravenou pro Komisi si proto určitě stáhněte na konci článku.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se dnes setkal s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem, ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou a ministrem školství Marcelem Chládkem. Premiér s ministry jednal o přípravě na čerpání peněz z fondů EU a aktuálním stavu jednotlivých operačních programů.

Na tiskové konferenci premiér uvedl, že v dubnu by měly být zveřejněny avíza výzev a následně po schválení programů Evropskou komisí (přelom dubna a května) budou oficiálně výzvy vyhlášeny. Podmínkou je schválení revize víceletého finančního rámce Evropským parlamentem. Hlasovat by o ní měl na konci dubna. Premiér dále vyzval všechny dotčené subjekty – potencionální příjemce podpory, aby již začali s přípravou projektů.

Operační program životního prostředí (program MŽP) i OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (program MPO) patří mezi čtyři programy, které jsou z pohledu připravenosti nejdále. Celková alokace těchto čtyř programů dosahuje 50 procent evropských peněz (11,8 miliard eur), které může v novém programovém období Česká republika vyčerpat. Do této skupinu programů patří také program Zaměstnanost (MPSV) a program Výzkum, vývoj a vzdělávání (MŠMT).

Státní fond životního prostředí zveřejnil poslední osmou verzi Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) pro programové období 2014 - 2020. Tato verze je připravena ke schválení Evropskou komisí. Aktuální dokument si tak můžete níže stáhnout a připravit se s předstihem na první výzvy.

 

Záznam z tiskové konference po schůzce premiéra s ministry
- ZDE

 

Dokument ke stažení:

 

 

 

Aktualizováno: 12:10 

Zdroj: Vláda ČR, SFŽP

02.04.2015 20:36

STUDIE KE STAŽENÍ! Studie, kterou si nechal zpracovat vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, doporučuje, aby byly prolomeny těžební limity na dole Bílina. Studie dále uvádí, že aktuální stav spotřeby hnědého uhlí ani energetická bilance ČR nevyžaduje prolomit limity v dole ČSA, což by znamenalo mimo jiné zbourání části Horního Jiřetína. Nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí, si nyní nechává zpracovávat i ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Studie zadaná MPO bude připravena do konce června. Materiál vypracovaný pro Babiše obsahuje také predikci těžby hnědého uhlí v rámci limitů v následujících letech při jednotlivých scénářích. Bez ohledu na vývoj situace okolo těžebních limitů bude v letech 2015 až 2020 těžba klesat. Studie také upozorňuje na růst dovozu hnědého uhlí ze zahraničí.

 

Dokument ke stažení:

Studie CBU_Bilance těžeb a spotřeby HU_finál.pdf

 

Zdroj: ČTK

02.04.2015 17:32

Česká republika stejně jako většina východoevropských zemí zaznamenává výrazné překážky na vnitřním trhu EU. Na problém negativní zkušenosti českých podnikatelů vstupujících na evropský trh poukázala Hospodářská komora ČR.

“Elegantní řešení protekcionismu v Evropě nabízí Evropská komise v podobě ověřování environmentálních technologií (EU ETV). Oslovení zahraničních zákazníků s využitím prohlášení o výkonnosti přizpůsobených podle potřeb cílových trhů je jedinečnou příležitostí pro české exportéry,” uvedl Ing. Evžen Ondráček, vedoucí ověřovacího orgánu CEMC ETVCZ.

ETV je novým marketingovým nástrojem, který pomáhá při uplatnění jejich výrobků nejen na evropském trhu, ale i na dalších vybraných trzích. Lze jej využít k přesvědčení investorů, kupců a grantových agentur o inovativnosti řešení, prokázání shody s právními předpisy atd.

Díky své univerzálnosti a certifikaci nachází metodika ETV uplatnění při hodnocení výstupů výzkumných projektů, které mají charakter certifikované metodiky nebo ověřené technologie.

“Tyto ověřené inovativní technologie, které jsou již připraveny na trh, se prostřednictvím ETV mohou dostat do prestižní evropské databáze inovativních technologií a díky pilotnímu projetu EU ETV mohou získat významnou dotaci právě na ETV, a tím k tržním příležitostem prostřednictvím spolupráce s Evropskou komisí,” upřesnil Ing. Evžen Ondráček.

Program EU ETV nebude chybět ani v rámci programu Jarních průmyslových veletrhů v Letňanech. "V rámci doprovodného programu dne 22. 4. 2015 od 11h (PVA, Vstupní hala I, Konf. sál 3) jsme pro vás připravili přednášku Jak prorazit s inovací na zahraničních trzích,“ uzavřel Ing. Evžen Ondráček.

 

Důležité odkazy:

  • Více informací a registrace o přednášce „Jak prorazit s inovací na zahraničních trzích“ - ZDE
  • Tisková zpráva HK ČR ze dne 30.3.2015 - ZDE
  • Kompletní průvodce pro navrhovatele - ZDE
  • Video o ETV - ZDE
  • Stránky EK – JRC, ověřovací orgány - ZDE

 

 

02.04.2015 14:27

Praha může začít s přestavbou čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Získala totiž povolení ke stavbě nové vodní linky. Čistírnu musí město postavit kvůli předpisům EU. Do zkušebního provozu, který potrvá rok, má být uvedena v prosinci 2017. Radní pro infrastrukturu na dotaz ČTK řekla, že Praha termín patrně nestihne. Zpoždění odhaduje na několik měsíců. Pokud Praha termín nestihne, hrozí jí sankce od České inspekce životního prostředí a pokutu od EU by mohla dostat i Česká republika. Linku město zaplatí z poplatků za vodné a stočné a z rozpočtu, na evropské dotace město nedosáhne. Výstavba linky je první fází celkové modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun.

 

Premiér jednal s místopředsedou EK o energetice či prioritách V4

Energetická unie přinese České republice větší bezpečnost a spolehlivost dodávek i větší propojení a kapacitu sítí. Po dnešním jednáním s místopředsedou Evropské komise odpovědným za energetickou unii Marošem Šefčovičem to v tiskovém prohlášení uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Právě plánovaná energetická unie je hlavním tématem návštěvy slovenského místopředsedy komise v Praze. Kromě tohoto tématu jednal Sobotka se Šefčovičem také o spolupráci Česka a Evropské komise v oblasti energetiky a o přípravě českého předsednictví visegrádské skupině, jehož se Praha ujme od července.

 

Do České republiky přichází Global Compact, největší CSR platforma na světě

Největší platforma společenské odpovědnosti na světě, Global Compact, která funguje pod záštitou OSN, dnes vstoupila do České republiky. Slavnostní akt vzniku Národní sítě Global Compact ČR se uskutečnil na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Hostitelskou organizací Národní sítě Global Compact Česká republika se stala Asociace společenské odpovědnosti. V rámci platformy United Nations Global Compact je již zapojeno téměř 13 000 organizací z více než 160 zemí světa.

 

Ministr Brabec: Babiš není Řebíček. Sním za něj klobouk

Stranická legitimace ministra životního prostředí v hnutí ANO nese číslo 002, přičemž jedničku má zakladatel Andrej Babiš. Jako Babišův nástupce se ovšem Brabec necítí, o post partajního lídra neusiluje, byť byl na nedávném sněmu ANO zvolen do předsednictva. Tvrdí, že se chce věnovat ministerské práci. Rozhovor s ministrem R. Brabcem čtěte ZDE

 

 

Zdroj: ČTK, MPO, TÝDEN.cz

 

02.04.2015 12:37

Z třídění obalů se v Česku stal dobrý byznys pro jedinou firmu - EKO-KOM. Stát nástup konkurence odmítá. Není jasné, za co přesně utrácí monopolní hráč vydělané miliony. EKO-KOM založilo deset velkých firem, které produkují obaly. Společnost EKO-KOM vybere od výrobců obalů ročně přes 1,6 miliardy korun, v Česku nikdo kromě ní nemůže peníze za třídění rozdělovat. Obcím posílá peníze za to, že v nich stojí barevné kontejnery, do kterých obyvatelé poctivě třídí. Lidé si tak tyto odměny pro své radnice platí vlastně sami v ceně potravin či nápojů, jejichž výrobci musí tyto poplatky odvádět. Je to vlastně taková daň, jen ji místo státu přerozděluje soukromá firma s výsadním postavením. Monopol, který se snaží už déle než rok zatím neúspěšně narušit společnost Interseroh. Více ZDE

 

Náš TIP: Pokud máte dlouhou chvíli, tak si určitě přečtěte diskuzi pod článkem

 

Zdroj: iDNES.cz (článek vyšel v tištěné verzi MF DNES dne 26.3.2015)

02.04.2015 09:59

Evropská komise přijala vydala rozhodnutí o požadavcích na bezpečnost, které musí splňovat evropské normy pro krby na líh bez odvodu spalin podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES o obecné bezpečnosti výrobků. Rozhodnutí vstupí v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Podle Komise pro krby na líh bez odvodu spalin neexistují žádné evropské normy, přestože podle existujících studií jsou s nimi spojena různá rizika. Mnoho modelů je konstruováno s odnímatelnými nádržemi na palivo, které jsou umístěny v komoře uvnitř krbu, a palivo může tudíž unikat do této komory. Následně se může vypařit, zvýšit svou teplotu a prudce shořet, a tím způsobit náhlé hoření.

Rychlé šíření ohně představuje riziko popálení pro uživatele a vznícení okolních materiálů. Doplňování paliva do ethanolového krbu, který je dosud horký, je velmi nebezpečné, protože ethanol se může rychle vypařit, vznítit a způsobit výbuch. Volně stojící podlahové modely mohou být umístěny příliš blízko hořlavých materiálů a v důsledku toho mohou způsobit požár. Nesprávná instalace nástěnných krbů může způsobit přehřátí, které pak může vést k oddělení krbu od stěny během provozu. Existuje také riziko, že volně stojící podlahové modely se mohou převrátit. Pokud k tomu dojde, hořící palivo se vylije z krbu, a oheň se tak rozšíří do místnosti.

Spalování paliv v krbech na líh bez odvodu spalin může ohrožovat lidské zdraví. Při nedokonalém spalování vzniká oxid uhelnatý, který je toxickou sloučeninou. Při dokonalém spalování vzniká oxid uhličitý, který je zdraví nebezpečný a může vést k hyperventilaci. Instalace krbů na líh bez odvodu spalin navíc nevyžaduje kontrolu příslušných orgánů.

 

Dokuemnt ke stažení:

Rozhodnutí Komise (EU) 2015/547 ze dne 1. dubna 2015 o požadavcích na bezpečnost, které musí splňovat evropské normy pro krby na líh bez odvodu spalin podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES o obecné bezpečnosti výrobků (L 90 ze dne 2.4.2015)

02.04.2015 09:30

Státní fond životního prostředí (SFŽP) zveřejnil informaci, že ke dni 1. 4. 2015 byly zaktualizovány Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP. Upraveny byly kapitoly 5, 8 a Přílohy č. 3 a 8.

V kapitole 5 byla odstraněna povinnost u zadávacího řízení mimo režim zákona zrušit výběrové řízení v případě obdržení pouze jedné nabídky. Dále byly do této kapitoly vloženy informace, za jakých podmínek je možné zadat stávajícímu dodavateli realizaci dodatečných veřejných zakázek na služby či stavební práce, tzv. víceslužeb a víceprací. V Příloze č. 8 byl v tabulce postihů upraven možný rozsah víceslužeb a víceprací.

V kapitole 8 a Příloze č. 3 byl upraven text ohledně vratek, které je nezbytné konzultovat s finančními manažery akce. Dále byl v kapitole 8 upraven text týkající se uplatnění sankce vůči zhotoviteli - příjemce je povinen sankci uplatnit v souladu s uzavřenou smlouvou o dílo, přičemž částka odpovídající výši sankce nebude odečtena od způsobilých výdajů projektu, sankci je nutné finančně vypořádat odděleně od dodavatelských faktur.

Aktualizovaná verze Závazných pokynů je k dispozici ZDE.

 

Zdroj: SFŽP

02.04.2015 08:17

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 1. dubna 2015 jedenáct zákonů. Ve Sbírce tak v brzké době vyjde novela zákona, která mění zákon o právu na informace o životním prostředí. Novelu schválil Senát v polovině března. Jedná o technickou novelu zákona. Jedním z okruhů změn je upřesnění právní úpravy zpřístupňování prostorových dat. Materiál zahrnuje rovněž úpravu v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty. Nově bude  Ministerstvo životního prostředí muset každoročně zpracovávat a zveřejňovat i zprávy o životním prostředí pro jednotlivé kraje. K tomuto ministr Brabec v Senátu uvedl, že ministerstvo již má zpracovanou maketu pro krajské zprávy a náklady se budou podle ministra pohybovat okolo 500 tis.

 

Přehled podepsaných zákonů:

  • 1. zákon ze dne 18. března 2015, kterým se mění zákon č. 61/2000 Sb., o námořní plavbě, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony,
  • 2. zákon ze dne 18. března 2015, kterým se mění zákon č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů,
  • 3. zákon ze dne 18. března 2015, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů,
  • 4. zákon ze dne 18. března 2015, kterým se mění zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, ve znění pozdějších předpisů,
  • 5. zákon ze dne 18. března 2015, kterým se mění zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
  • 6. zákon ze dne 19. března 2015, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony,
  • 7. zákon ze dne 19. března 2015, kterým se mění zákon č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách a o změně některých zákonů (zákon o investičních pobídkách), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony,
  • 8. zákon ze dne 19. března 2015, kterým se mění zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění pozdějších předpisů,
  • 9. zákon ze dne 19. března 2015, kterým se mění zákon č. 104/2013 Sb., o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních, a další související zákony,
  • 10. zákon ze dne 19. března 2015, kterým se mění zákon č. 279/2003 Sb., o výkonu zajištění majetku a věcí v trestním řízení a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony,
  • 11. zákon ze dne 19. března 2015, kterým se mění některé zákony v souvislosti s účinností rekodifikace soukromého práva.
01.04.2015 19:17

V úterý 31. 3. 2015 skončilo období pro splnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí podávané prostřednictvím Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností (ISPOP) za rok 2014. V ISPOP je ke konci března 2015 zaregistrováno celkem 56 548 subjektů, které zaslaly od začátku roku 133 923 validních hlášení, nejvíce za agendu odpadů. Formální chybovosti zasílaných hlášení dosáhlo hodnoty 3,8%. Informace dnes zveřejnila CENIA, česká informační agentura životního prostředí.

CENIA uvádí, že uživatelé měli k dispozici obrazové manuály i videoprůvodce. Těžiště individuální podpory uživatelů ISPOP spočívalo na písemné podpoře aplikace EnviHELP, který vyřídil celkem 2 527 dotazů. Připravenost provozovatele i zkušenost ohlašovatelů dokazuje i konečné snížení formální chybovosti zasílaných hlášení, které dosáhlo hodnoty 3,8%. Chybovost například v roce 2012 dosáhla hodnoty 14%. V loňském roce to bylo 4,8% a 7,6% v roce  2013.

V ISPOP je k 31. 3. 2015 zaregistrováno celkem 56 548 subjektů. Tyto subjekty (právnické osoby, osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), zahraniční a fyzické osoby) zaslaly od začátku roku 133 923 validních hlášení, za více než 128 300 provozoven, míst užívání vody nebo zdrojů znečišťování.

Ohlašovací období 2015 zahrnovalo tři ohlašovací špičky vymezené zákonnými termíny (31. leden, resp. 2. únor; 15. únor, resp. 16. únor a 31. březen 2015). Tradičně nejvíce hlášení bylo podáno v agendě odpadů - téměř 80 tis. Další ohlašovací špička proběhne pro poplatková hlášení dle zákona č. 254/2001 Sb. o vodách, k 15. 10. 2015.

 

Tabulka shrnuje počet řádných hlášení u ohlašovacích povinností s nejvyšším počtem hlášení:

Formulář hlášení

Počet řádných hlášení

2. 2. 2015

Počet řádných hlášení

16. 2. 2015

Počet řádných hlášení

31. 3. 2015

F_ODP_PROD 2 - Hlášení o produkci a nakládání s odpady

19 598

75 381

79 974

F_OVZ_SPE 3 - Ohlášení souhrnné provozní evidence

1 281

2 541

17 236

F_IRZ 3 - Hlášení do Integrovaného registru znečišťování

466

1 047

5 543

F_VOD_VYPOUSTENI 1 - Vypouštěné vody 

5 104

5 305

5 470

F_VOD_ODBER_PODZ 1 - Odběr podzemní vody

5 093

5 224

5 334

 F_VOD_38_4 4 - Základní údaje předávané znečišťovatelem vodoprávnímu úřadu, správci povodí a pověřenému odbornému subjektu

4 273

4 877

5 198

 F_VOD_PV 2 - Poplatkové přiznání pro výpočet vyrovnání poplatku (za zdroj odběru podzemní vody)

3 227

4 424

4 574

 F_VOD_OV 2 - Poplatkové přiznání za zdroj znečišťování (odpadní vody)

669

1 245

 1 272

1 Termín pro podání hlášení byl 31. leden, resp. 2. únor 2015.

2 Termín pro podání hlášení byl 15. únor, resp. 16. únor 2015.

3 Termín pro podání hlášení byl 31. březen 2015.

4 Průběžná evidence – termín je definován dle rozhodnutí vodoprávního úřadu.

 

 

Zdroj: CENIA

01.04.2015 18:59

Oproti roku 2013 ubylo vloni tuhých znečišťujících látek i oxidu siřičitého a oxidů dusíku, jak uvádí aktuální Zpráva o plnění společného prohlášení Ministerstva životního prostředí a společnosti ČEZ.

Tato dlouhodobá společná dohoda si klade za cíl každoroční snižování emisí z energetických zdrojů společnosti ČEZ nad rámec platné legislativy a plnění řady dalších oboustranných závazků v oblasti obnovitelných zdrojů energie, podpory vzdělávání i aplikace nejmodernějších technologií.

Tuhých znečišťujících látek vypustil ČEZ oproti plánovanému závazku z roku 2010 zhruba o polovinu méně. Pokud se týká oblasti dalších sledovaných látek, dosáhly emise oxidu siřičitého asi 77% a oxidy dusíku 43% oproti tomu, co bylo plánováno. V porovnání s rokem 2013 to bylo o 4% méně, u oxidu siřičitého i oxidů dusíku zhruba o 2% méně.

Zpráva o plnění společného prohlášení se pravidelně zveřejňuje ke konci března, dle „Prohlášení o strategické součinnosti ČEZ a MŽP v oblasti ochrany ovzduší a klimatu“, podepsaného 9. listopadu 2010. Zpráva kromě plnění emisních stropů na daný kalendářní rok shrnuje například i změny v oblasti obnovitelných zdrojů energie nebo energetických úspor, ale i spolupráci ve vzdělávání, výchově i osvěty k udržitelnému rozvoji. 

 

Stáhněte si:

 

 

Zdroj: MŽP, Vyhodnocení prohlášení ČEZ a MŽP za rok 2014

01.04.2015 14:04

Dneškem Pražská energetika zahajuje pronájem elektromobilů a plug-in hybridů různých značek. „Na základě zkušeností z reálného provozu elektromobilů v rámci firemního autoparku jsme připraveni navrhnout všem zájemcům ideální řešení na míru. Nechceme omezovat výběr zákazníka, a proto se nespecializujeme pouze na jednu značku, ale nabízíme všechny běžně dostupné elektromobily a plug-in hybridy na českém trhu. Jsme připraveni pronajmout i elektromobil Tesla Model S společnosti Tesla Motors.“ informuje Lukáš Kadula, specialista projektu PREmobilita.

V současnosti PRE uvádí, že je schopné nabídnout 24 typů vozů, a oproti klasickému operativnímu leasingu přidává několik výhod, které nabídku vylepšují. Všechny výhody jsou s podrobnostmi o pronájmu elektromobilu uvedeny na stránce www.premobilita.cz, avšak těmi nejzajímavějšími jsou například bezplatné tankování z veřejných nabíjecích stanic PRE, zapůjčení konvenčního automobilu pro cesty na dlouhé vzdálenosti do zahraničí apod.

01.04.2015 12:14

DOPORUČUJEME Sven-Thore Holm je světově uznávaný odborník na inovace. Má unikátní znalosti a zkušenosti s budováním systému podpory inovací ve Švédsku. Je zakladatelem legendárního vědecko - technologického parku IDEON v Lundu. A v úterý 7. dubna 2015 od 9 hodin se o ně přijede podělit na dvouhodinový seminář do Technologické agentury ČR. Jednacím jazykem bude angličtina. Přihlásit se na seminář můžete - ZDE, počet míst je omezený na sto.

 

Zdroj: TAČR

01.04.2015 08:55

To bylo hlavní téma diskuze členů národních parlamentů členských zemí a Evropského parlamentu během pondělního (30. března) slyšení k pařížské konferenci o klimatu, která proběhne letos v prosinci. Členové národních parlamentů se shodli, že nyní je na nich, aby zajistili, že jejich vlády přijedou do Paříže s těmi správnými postoji.

"EU vždy stála v čele boje proti změně klimatu," řekl předseda parlamentního Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, italský lidovec Giovanni La Via, který na úvod jednání přivítal poslance národních parlamentů z 22 členských zemí EU.

Německý sociální demokrat Jo Leinen označil za velký problém financování. "Kdo přijde se stovkami miliard eur, které bude nutné předložit v Paříži," chtěl vědět.
Nizozemský liberál Gerben-Jan Gerbrandy řekl, že "dokud nebude bohatý svět ochoten zaplatit za boj proti změně klimatu víc, chudý svět nebude chtít přijít se skutečnými významnými cíli pro snížení emisí CO2."

Do Paříže by měli jet ministři financí, myslí si nizozemský zelený poslanec Bas Eickhout. "To, co dohodu umožní, nebo naopak pohřbí, budou finance," prohlásil, a dodal, že pokud Evropa nedodá do roku 2020 slíbených 100 miliard dolarů, diplomacii životního prostředí to zničí.

"Paříž sama o sobě otázku klimatu nevyřeší," řekl komisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete. Upozornil, že dohodu budou muset ratifikovat národní parlamenty a do praxe ji budou převádět regiony.

Poslankyně francouzského senátu Fabienne Keller vyjádřila odhodlání hostitelské země připravit cestu pro to, aby bylo v Paříži dosaženo udržitelné dohody.

Ve druhé části slyšení poslanci jednali o vizi pro další vývoj po pařížské konferenci.

 

Další informace o přípravách EP na pařížskou klimatickou konferenci COP21 najdete ZDE

 

Čtěte také:

ČTK: USA prý hodlají snížit emise o 28 procent do roku 2025 (31.3.2015)

 

 

Zdroj: Evropský parlament

 

01.04.2015 06:00

VÝSLEDKY PRŮZKUMU Povinný sběr biologicky rozložitelného komunálního odpadu (BRKO) v obcích začíná právě dnes. Z průzkumu, který provádělo České ekologické manažerské centrum (CEMC) na portálu www.tretiruka.cz, vyplývá, že pro většinu obcí není třídění BRKO žádnou novinkou. Téměř 70 % obcí uvedlo, že jeho třídění již zajišťovalo. Zatímco menší obce volí pro sběr a třídění BRKO zejména velkoobjemové kontejnery nebo sběrné nádoby, velké obce jednotlivé způsoby kombinují, a to včetně zapojení sběrných dvorů.

„Obce se shodují v tom, že bioodpad je vzácná surovina, která by měla být tříděna, zpracována a následně využita převážně v místě jejího vzniku, tedy na zahrádkách nebo ve spolupráci s místními zemědělci,“ uvádí Jiří Študent ml., manažer portálu www.tretiruka.cz. „Obce se domnívají, že zbytečná byrokracie komplikuje využití rostlinných odpadů právě v zemědělství,“ dodává.

Průzkum jasně ukázal, že pro většinu obcí není třídění bioodpadu žádnou novinkou. Až 70% obcí uvedlo, že již nyní zajišťují jeho třídění.

Polovina obcí dále uvedla, že v její lokalitě jsou dostatečné kapacity na zpracování BRKO. Necelých 20 % obcí naopak ve svém okolí dostatečné kapacity nemá. Dále 30% obcí uvádí, že tuto skutečnost neumí posoudit nebo neví.

Nová vyhláška Ministerstva životního prostředí určila několik způsobů, které obce mohou využít pro splnění zákonné povinnosti. „Malé a střední obce volí převážně jeden způsob – velkoobjemové kontejnery nebo sběrné nádoby, zatímco velké obce volí zejména kombinace včetně sběrných dvorů,“ komentuje výsledky průzkumu Jiří Študent ml. Konstatuje, že pytlový sběr jako jedna z možností je vůbec nejméně využívaný způsob třídění BRKO.

Třídění BRKO bude obce něco stát. „Výhodu budou mít obce, kterým se podaří přesvědčit občany, aby své bioodpady v co největší míře zužitkovali sami. Řada obcí již pořídila pro občany kompostéry“, uvádí Jiří Študent ml. Obce bude třídění BRKO stát v průměru 97 Kč na obyvatele a rok, ukázal průzkum. „Čím bude obec větší, tím budou náklady nižší“, upřesňuje Jiří Študent ml.

Obce měly možnost se vyjádřit, co je v oblasti životního prostředí trápí. Nejčastěji zmiňovaly například právě pálení rostlinných zbytků nebo absenci čističky odpadních vod. Nutno podotknout, že zákon o ovzduší umožňuje obcím pálení zakázat, pokud zajistí jiný způsob pro jeho odstranění. „Povinné třídění BRKO tak může obecně přispět ke zlepšení kvality ovzduší“, vysvětluje Jiří Študent ml.

„Z pohledu třídění BRKO je nutné vzít v potaz, že se venkov – tedy životní styl – mění, a to zejména v okolí velkých aglomerací. Jeden respondent výstižně poznamenal, že občané nechtějí kompostovat, ale potřebují se zbavit trávy,“ uzavírá Jiří Študent ml.

Průzkum ke třídění BRKO probíhal elektronicky na odborném portálu www.tretiruka.cz v prvním čtvrtletí roku 2015. Průzkumu se celkem zúčastnilo 607 obcí z celé České republiky.

Děkujeme všem, kteří nám pomohli rozšířit povědomí o průzkumu i samotným obcím, které se zapojily.

 

Podrobné výsledky průzkumu - ZDE

 

Záznamy: 8963 - 8976 ze 11641
<< 639 | 640 | 641 | 642 | 643 >>

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE

 

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Staré ekologické zátěže

 

Membránové technologie ve službách udržitelnosti
Redakce OF

Stabilizace: rychlá a efektivní úprava geomechanických vlastností zemin systémem ALLU
Ivo Cerný

Odstraňování starých ekologických záteží stálo už pres 66 miliard korun. Trvá více než 30 let a stále není hotovo
Hana Kadecková

Jak ochránit investice pred skrytými environmentálními riziky?
Tereza Voláková a Luboš Maršálek

Návrh směrnice o monitorování a odolnosti půdy a problém terminologie sanačních technik
Zdenek Suchánek

Revoluce v masném prumyslu
Redakce OF

Seminář o zálohování: klíčové informace a nové perspektivy
Petr Novotný

Jednotné environmentální stanovisko a změny zákonu na úseku životního prostředí
Jitka Jelínková a Miloš Tuhácek

Jak udržitelnost mení naše podnikání a společnost?
Redakce OF

Trendy zmen podmínek pro strategické rízení udržitelného materiálového hospodářství ČR
Bohumil Beneš

Kroky udržitelného stavebnictví
Jirí Nouza

Jak elektromobily pomohou k rešení klimatické krize
František Vörös

Sanace ohnisek kontaminace v bývalém areálu TDV Duchcov
Radek Cervinka, Ondrej Lhotský, Ondrej Urban a Jakub Kubálek

Likvidace Li-Ion baterií: co byste meli vědět a nejcastejší otázky a odpovedi
Redakce OF

ECCOTARP: specialista na záchyt unikajících nebezpečných látek
Veronika Karbanová

Bývalý distribucní sklad PHM v Novém Bohumíne: komplexní sanace a biodegradace
Jirí Kamas, Miroslav Minarík a Antonín Stríbrný

Dekontaminace průmyslového areálu a jeho proměna v moderní městské centrum
Vojtech Dvorák, Jakub Barvír a Petr Lacina

Mapování antropogenní kontaminace sedimentu přehradních nádrží v povodí Váhu
Martin Žídek

První výzkum kontaminace sedimentu z Kachovské nádrže provedl ukrajinsko-český tým
Marcela Cernochová a Jindrich Petrlík

 

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Květen    
22.-23.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
23.5. Odpady v podnikové ekologii
28.5. iKURZ: Nová pravidla pro nakládání s odpady ze zdravotnictví
28.5. Aktuální témata lesního hospodářství
29.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 30.5.
30.5.    Novela vodního zákona v souvislosti s novým stavebním zákonem
Červen    
3.-4.6. 28. ročník odborné konference
MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANA OVZDUŠÍ
3.-6.6. Konference Pitná voda 2024
4.6. iKURZ: modul PIO / ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
5.6. Práce s modulem OLPNO, ILNO a evidence odpadů v IS ENVITA
11.6. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek ve firmě ve vazbě na požadavky zákona o odpadech pro implementaci do praxe
14.6. iKURZ: Mobilní zařízení pro sběr versus obchodník rozdíly, výhody a povinnosti podle nové legislativy
18.6. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování:
19.6., 20.6.
25.6. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady, vč. kalů a specifické nakládání s nimi
27.6. Evropské obalové symposium
Srpen    
20.8. Změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky
Opakování: 21.08., 22.08., 22.10., 23.10., 26.11., 27.11., 28.11
29.8. iKURZ: Odpadová legislativa po ukončení přechodného období a její dopad na původce odpadů od 1. 1. 2025
Opakování: 27.9.
Září    
3.9. iKURZ: práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
4.9. iKURZ: Jak efektivně pracovat s IS ENVITA Obec
5.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – nová vyhláška dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech
10.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 11.09., 5.11., 6.11., 7.11.
12.9. iKURZ: modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
17.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum včetně nových evidenčních povinností od 1.1.2025
Opakování: 18.9.2024
19.9. Práce s IS ENVITA SKLAD A OBCHOD na PC
Říjen    
1.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovým odpadem od 1. 1. 2025 v souladu s novými evidenčními povinnostmi
3.10. WEBINÁŘ: Jak v IS ENVITA v modulu EKO – KOM vytvořit čtvrtletní výkaz o celkovém množství a druzích komunálního odpadu vytříděných a odstraněných v obcích
8.10. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí
8. 10.  Aktuální témata lesního hospodářství
10. 10. iKURZ: Nakládání s odpady z pohledu obce od 1. 1. 2025