Novinky

21.10.2014 10:31

Společnost EKONOX s.r.o., si Vás dovoluje pozvat na seminář: „Nakládání s chemickými látkami a směsmi v praxi.“, který se bude konat 25. 11. 2014, v hotelu Palcát v Táboře. Cílem semináře není účastníky zbytečně zatěžovat jednotlivými paragrafy a citacemi vybraných ustanovení legislativy, ale rádi bychom účastníkům předali praktické informace a zkušenosti v oblasti nakládání s chemickými látkami/směsmi, které jsme v rámci naší dlouholeté praxe získali, ať už při provádění vnitropodnikových auditů přímo u provozovatelů, tak také při jednáních s orgány státní správy.

Aby nebyl pohled na danou problematiku pouze jednostranný, své zkušenosti a doporučení v oblasti nakládání s chemickými látkami/směsmi přednesou odborníci z krajského úřadu Jihočeského kraje, odboru životního prostředí a zemědělství, z krajské hygienické stanice či z oblastního inspektorátu práce.

Účastníci semináře získají potvrzení o školení v oblasti nakládání s chemickými látkami/směsmi.

Nabízíme Vám také možnost představit svou firmu a její výrobky nebo služby formou firemní prezentace, rozdáváním propagačních materiálu nebo využitím reklamní plochy v průběhu semináře. 

 

Více informací a program semináře naleznete ZDE
21.10.2014 08:59

EFEKT 2015 Program Ministerstva průmyslu a obchodu je medializován jako „Program EFEKT“. Program je významným doplňkem energetických programů v rámci Operačního programu podnikání a inovace. Státní program je vyhlašován každoročně na základě usnesení vlády. Návrh Programu na nadcházející rok předkládá vládě ministr průmyslu a obchodu vždy do 31. října. Rozpočet programu EFEKT (30 mil. Kč) je rozdělen mezi podpory investičního charakteru s největšími přímými úsporami energie a neinvestičního charakteru v podobě osvěty laické a odborné veřejnosti. Osvěta probíhá nejen formou seminářů a publikacemi, ale především formou bezplatného energetického poradenství, které je veřejnosti snadno dostupné po celé republice a na internetovém portálu MPO. Více ZDE


 

 

21.10.2014 08:15

„Přes veškerá negativa uhlí zajišťuje jednu z priorit energetické politiky, a to je bezpečnost dodávek. S ohledem na environmentální aspekty ale nejde zrovna o nejlepší řešení,“ zaznívá v dnešním rozhovoru o budoucnosti české energetiky. Jak česká koncepce zapadá do celoevropského vývoje? EurActiv o tom mluvil s Martinem Jiruškem a Tomášem Vlčkem z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Rozhovor čtěte ZDE

 

 

Souvisejcí článek:

Prolomení limitů bude řešit energetická koncepce a surovinová politika státu (20.10.2014)


 

Zdroj: EurActiv.cz

20.10.2014 20:28

Kabinet předsedy vlády Sobotky se dnes zabýval návrhem novely energetického zákona a dalších souvisejících zákonů, kterou schválil. Cílem návrhu je zlepšení aplikovatelnosti, kontroly a vymahatelnosti práv a povinností v energetických odvětvích i ve vazbě na pravomoci orgánů státní správy. Dalšími prioritními body návrhu jsou vyšší stabilita a předvídatelnost regulačního prostředí v energetice, větší transparentnost procesu regulace v energetických odvětvích, lepší ochrana konkurenčního prostředí či vyšší ochrana spotřebitelů při uzavírání smluv na dodávku energií.

Návrh zákona si klade za cíl zejména transponovat relevantní ustanovení směrnice o energetické účinnosti. Neméně důležitou skutečností je adaptace nařízení o transparentnosti a integritě velkoobchodního trhu s energií a nařízení,  kterým se stanoví hlavní směry pro transevropské energetické sítě.

V návrhu zákona je rovněž obsažena novela zákona o podporovaných zdrojích energie, novela zákona o hospodaření energií, novela zákona o nouzových zásobách ropy, novela zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů a novela zákona o dohledu v oblasti kapitálového trhu a novela zákona o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky.

Novelu energetického zákona schválila na potřetí Legislativní rady vlády dne 9. října na mimořádném zasedání.

Na vládu se obrátili Představitelé Hospodářské komory České republiky a Svazu průmyslu a dopravy České republiky se společnou žádostí o urychlené projednání vládní novely tohoto zákona a to v listopadu 2014 na mimořádném zasedání poslanecké sněmovny. Důvodem pro svolání mimořádného zasedání je nezbytnost zahájit finální část legislativního procesu zákona, aby byla minimalizována možnost zásahu ze strany Evropské komise kvůli neplnění závazků, jež Česká republika vůči Evropské komisi učinila, respektive předejít návazným enormním ekonomickým škodám.

 

VIDEO: Vláda schválila energetický zákon - ZDE

 

20.10.2014 18:39

PŘIPOMÍNKOVÉ ŘÍZENÍ Ministerstvo životního prostředí poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona o odpadech. Tato tzv. Eurovela uvádí do souladu evropské právo s českým odpadovým zákonem, v němž jsou aktualizovány evropské směrnice. Novela zapracovává nedávnou změnu směrnice o bateriích a akumulátorech a dále iněkteré požadavky tzv. Ekoauditu, tedy přezkumu environmentální legislativy s ohledem na odstranění nadměrné administrativní zátěže.

 

Úpravy vyplývající ze směrnice o odpadech

„Tato novela přináší hlavně úpravy působnosti zákona, definic a další technické změny tak, aby aktuální znění zákona o odpadech bylo formálně uvedeno do souladu s evropskými předpisy. Nejdůležitější změny se týkají zejména vyjmutí odpadních vod, sedimentů, odpadů drahých kovů a odpadů plastických trhavin, výbušnin a munice z působnosti zákona o odpadech, u nichž je podle Evropské komise současné vynětí širší než vynětí, které požaduje rámcová směrnice. Například odpadní vody budou nově vyjmuty z působnosti pouze v rozsahu, ve kterém je nakládání s nimi plně upraveno vodním zákonem. vysvětluje náměstkyně ministra Berenika Peštová.

Novela přináší i drobné úpravy definic. Doplněny byly definice sběru odpadů a nakládání s nimi. Nově jsou zavedeny definice odděleného sběru a předcházení vzniku odpadů. 

Zpřesňují se požadavky na obsah Plánu odpadového hospodářství ČR a plánů odpadového hospodářství krajů, zavádějí se požadavky na obsah analytické části plánů a  požadavky na Program předcházení vzniku odpadů.

 

Úpravy vyplývající ze směrnice o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech

V návaznosti na tuto směrnici se změní výjimky ze zákazu uvádění některých baterií a akumulátorů na trh. Požadavky na dosažení minimálního materiálového využití odpadů baterií a akumulátorů se zpřísňují tak, že jsou vymezeny jako minimální úroveň recyklace. Dále dochází k úpravě ustanovení zmocňujícího ministerstvo ke stanovení způsobu výpočtu minimální účinnosti materiálového využití, protože výpočet minimální účinnosti recyklace je stanovený přímo použitelným nařízením EU.

 

Změny vyplývající z tzv. Ekoauditu

Největší část změn se týká elektronizace evidence přepravy nebezpečných odpadů, kde se navrhuje značné zjednodušení celého procesu oproti novele č. 169/2013 Sb. „Jednak se prodlouží termín pro potvrzení dokončení přepravy z jednoho na tři dny a stejná změna se týká i doplnění údajů do systému v případě jeho výpadku. Zjednodušuje se také samotný způsob provádění agendy, pokud je přerušen provoz Integrovaného systému ohlašovacích povinností. Aktuální návrh dále umožňuje, aby za odesílatele povinnost ohlásit přepravu nebezpečných odpadů mohl splnit příjemce odpadů,“ dodává ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart.

Kromě zjednodušení evidence přepravy nebezpečných odpadů je další změnou vyplývající z tzv. Ekoauditu, vyjmutí odpadních olejů z režimu zpětného odběru a nakládání s nimi jen jako s nebezpečným odpadem.

 

Přehled oblatí změn:

  • Působnost zákona (drahé kovy, odpadní vody, sedimenty a odpady plastických trhavin, výbušnin a munice), definicích, hierarchii nakládání s odpady, obsahu POH a způsobu využívání a odstraňování odpadů

  • Zpětný odběr minerálních olejů – vynětí z okruhu vybraných výrobků, na které se vztahuje povinnost zpětného odběru

  • Zpětný odběr baterií a akumulátorů

  • Zrušení výjimek u knoflíkových článků a přenosných baterií a akumulátorů pro bezšňůrové elektrické nástroje

  • Změny v oblasti hodnocení NO a evidence přepravy NO

  1. Hodnocení nebezpečných vlastností
  2. Identifikační číslo zařízení
  3. Ohlašování provozu zařízení
  4. Evidence přepravy nebezpečných odpadů

 

Další infromace a podklady ke stažení ZDE.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Aktuální stav vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady - výkup odpadů (20.10.2014)


 

 

20.10.2014 15:44

Studentský tým z Bournsovy strojírenské fakulty při Kalifornské univerzitě v Riverside ověřovali řešení, jak snížit množství škodlivin z městského ovzduší - použít střešní krytinu opatřenou speciálním nátěrem obsahujícím oxid titaničitý. Zajímavé je, co mladí Kaliforňané vypočítali. Průměrně velká střecha obytného domu složená z takto ošetřené krytiny dokáže za rok z ovzduší odstranit stejné množství oxidů dusíku, jaké vyprodukuje auto během cesty dlouhé necelých 18 tisíc kilometrů. Z dalších výpočtů vyplynulo, že kdyby byl speciálním nátěrem opatřen milión střech, podařilo by se denně eliminovat z ovzduší 21 tun oxidu dusíku. Náklady na samotný TiO2 by přitom dle propočtů studentů byly prakticky nicotné. Cena za množství potřebné k ošetření střechy průměrného rodinného domu by činila něco kolem stokoruny. Více ZDE

 

Zdroj: NOVINKY.cz

20.10.2014 10:52

AVÍZO Schůze obou komor parlamentu budou velmi bohaté na oblast životního prostředí. Schůze poslanecké sněmovny začíná již zítra a senátoři zahájí schůzi ve středu. Na pořadu je například novela zákona o hospodaření s energií a novela zákona o emisních povolenkách.  Ve čtvrtek začíná zasedání Evropské rady a tématem bude problematika klimatu a energetiky.

K další schůzi poslanecké sněmovny zasednou poslanci dne 21. října ve dvě hodiny odpoledne. Dle návrhu programu by měli poslanci projednávat hned na začátku dva environmentální předpisy. Jednak novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou před časem schválila vláda. A dále novelu zákona o právu na informace o životním prostředí. Na pořadu schůze jsou navrženy také novely zákona o hospodaření s energií, horního zákona i téma NP Šumava.

Senátoři zasednou do lavic o den později. Další 26. schůze Senátu bude tedy zahájena ve středu 22. října ráno v 9 hodin. Senátoři dle návrhu programu projednají novelu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů a dále evropský tisk týkající se energetické účinnosti a a její příspěvek k energetické bezpečnosti a rámec evropské politiky do roku 2030 v oblasti klimatu a energetiky.

 

Anotace ke schůzím parlamentu ČR:

 

Energetický zákon

Vláda ČR by měla dnes projednat novelu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb. tedy energetický zákon. Novelu zákona měla vláda projednat už minulý týden, ale nakonec bylo projednávání odloženo. Novelu energetického zákona schválila na potřetí Legislativní rady vlády dne 9. října na mimořádném zasedání (více ZDE).

 

Evropa

Tento týden se také koná ve Štrasburku plenární zasedání Evropského parlamentu. Dále ve čtvrtek začíná dvoudenní zasedání Evropské rady, na kterém by se předsedové vlád a hlavy států měli shodnout na evropském rámci pro klima a energetiku 2030. Připomínáme, že Slyšení Šefčoviče, který by měl být zodpovědný za energetickou unii, proběhne dnes večer (více ZDE).

 

Schůze budeme sledovat a opět přinášet aktuální informace.

 

 

Zdroj: Tretiruka.cz, CEBRE

 

20.10.2014 08:38

Energetické využití odpadu znamená, v řeči „spalovačů", likvidaci komunálního odpadu ve velkých spalovnách. Evropským řešením likvidace komunálního odpadu je naopak jeho třídění a následná recyklace. Záznam pořadu Ekoforum ze dne 19. října 2014, který moderuje Čestmír Klos a Terezie Jirásková  ZDE.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat - HYDEPARK čt24 (17.10.2014)

Fabrice Martin Plichta (ředitel České federace potravinových bank) - Ročně vyhodí každý obyvatel Evropské unie 180 kilogramů potravin. Toto množství by přitom mohlo nasytit několik lidí, kteří trpí nedostatkem. A víte, že lze jíst do sytosti, a přesto hladovět? Jde o to, že třetina světové populace trpí stavem, kdy organismus sice přijímá dostatek kalorií, ale žádné živiny. Jak to mohou změnit potravinové banky? A mají dostatek přispěvatelů? Kdo v Česku na potravinovou banku spoléhá? Záznam pořadu ZDE.

 

 

Zdroj: ČRo Plus Ekofórum, Hydepark ČT24

17.10.2014 21:27

ZÁZNAM Příští týden se ve Štrasburku vrací zpět slyšení kandidátů na komisaře. Zkouška před poslanci v pondělí čeká na Maroše Šefčoviče, který by se měl po přerozdělení portfolií stát místopředsedou Komise zodpovědným za energetickou unii. Hlasování o schválení, nebo odmítnutí nové Evropské komise, kterou povede Jean-Claude Juncker, je naplánováno na středu.

Po rezignaci Alenky Bratušek, která byla kandidátkou na místopředsedkyni Evropské komise zodpovědnou za energetickou unii, navrhlo Slovinsko novou kandidátku, Violetu Bulc, a zvolený předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker rozhodl o přerozdělení portfolií.

Nová slyšení proběhnou v pondělí 20. října od 19:00 do 22:00 ve Štrasburku.

Maroš Šefčovič, který byl nyní nominován na místopředsedu Evropské komise, zodpovědného za energetickou unii, předstoupí před Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin a Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku. Violetu Bulc, kandidátku na komisařku pro dopravu, čeká slyšení ve Výboru pro dopravu a cestovní ruch.

Než se může Evropská komise ujmout své funkce, musí každý z kandidátů na komisaře projít tříhodinovým veřejným slyšením v Evropském parlamentu, během něhož poslanci hodnotí obecnou způsobilost kandidáta a specifické znalosti týkající se portfolia.

Slyšení poté zhodnotí příslušný výbor nebo výbory a Konference předsedů, skládající se předsedů parlamentních politických skupin a předsedy Evropského parlamentu.

Na středu 22. října je naplánována plenární rozprava se zvoleným předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, který poslancům představí novou Komisi a její pracovní program.

Ve stejný den by měli poslanci hlasováním rozhodnout, jestli novou Evropskou komisi schválí, nebo odmítnou. Parlament hlasuje o Evropské komisi jako celku, ne o jednotlivých kandidátech.

Pokud Komise dostane důvěru Evropského parlamentu, zahájí své pětileté funkční období 1. listopadu.

 
Záznam slyšení:

 

Čtěte také:

Slováka Šefčoviče čeká už čtvrté grilování před Evropským parlamentem (16.10.2014, EurActiv.cz)

 

17.10.2014 20:40

EK v tiskové zprávě připomněla, že do roku 2050 vzroste celosvětová poptávka po potravinách o 70 procent, přičemž prudký nárůst využívání biomasy bude také vyvíjet tlak na zemědělství. K zajištění potravin pro celý svět bez poškození životního prostředí se zaměřuje Světový den potravin 2014 (16. říjen) a to je i cílem několika výzkumných projektů financovaných EU.

EU investuje více než čtyři miliardy eur do výzkumu a inovací v evropském biohospodářství, které efektivně využívá naše obnovitelné biologické zdroje. Zemědělství je klíčovou složkou, protože zajišťuje výrobu potravin, zajišťuje udržitelné řízení přírodních zdrojů a podporuje rozvoj ve venkovských oblastech.

EU se na celosvětovém vývozu potravin podílí 18 procenty, což představuje celkovou hodnotu 76 miliard eur. V EU a jinde však zemědělce brzdí zemědělský odpad, který stojí peníze i daňových poplatníků - od 55 eur do 99 eur za tunu.

Řešení, které upřednostňuje výzkumný projekt NOSHAN financovaný EU, znamená proměňování zemědělského odpadu na krmivo pro zvířata. Jde o řešení, které by přineslo nové příležitosti pro zemědělce a snížilo závislost Evropy na dovozu krmiv. To by vytvořilo nová ekologická pracovní místa v oblasti sběru odpadu, v zařízeních na úpravu odpadu a ve výrobě krmiv.

Tuto koncepci obzvláště uvítají ve venkovských oblastech, kde je růst méně intenzivní než v městských oblastech a kde je odvětví krmiv významnou hnací silou ekonomiky.

Na celém světě se ztratí nebo promrhá jedna třetina potravin určených k lidské spotřebě, celkově 1,3 miliardy tun ročně, a zpracování potravin produkuje velké množství tohoto odpadu, vysvětlil vědecký koordinátor projektu NOSHAN Montse Jorba z technologického centra Leite ve Španělsku.

Podle jeho slov ovoce a zelenina mají ze všech potravin nejvyšší podíl na zbytečném odpadu, který představuje značné plýtvání zdroji včetně vody, půdy, energie, práce a kapitálu.

V rámci projektu NOSHAN se potravinový odpad, především ze zeleniny, ovoce a mléčných výrobků, mění na krmivo pro zvířata, a to při nízkých nákladech a nízké spotřebě energie.

Tým projektu, který sestává z výzkumných středisek, univerzit a podniků ze šesti členských států EU a Turecka, začal v roce 2012 posouzením hodnoty různých druhů odpadu, přičemž vytvořil databázi potenciálních složek krmiva. V době ukončení projektu v roce 2016 bude tým také znát nejlepší technologie pro získávání a další využití každého druhu odpadu.

Procesy, na kterých se v rámci projektu pracuje, pomohou zemědělským podnikům zpětně získat kalorie obsažené ve vyhozených potravinách, energii, která se použila pro výrobu těchto potravin, a povedou k významnému snížení spotřeby vody (potravinový odpad představuje více než čtvrtinu celkové globální spotřeby pitné vody). Snížením potřeby samostatné výroby krmiv, přístup navrhovaný v rámci projektu NOSHAN by mohl snížit rostoucí konkurenci mezi produkcí potravin a krmiv, v obou případech je nutná půda i voda.

Projekt NOSHAN spojuje výzkumné ústavy, univerzitu, velké průmyslové odvětví a malé a střední podniky v potravinářském odvětví ze Španělska, Belgie, Itálie, Německa, Francie, Nizozemska a Turecka.

 

Další informace:

NOSHAN: https://noshan.eu

 

Zdroj: TASR (původní zpráva EK)

17.10.2014 13:45

 Pavel Komárek, člen předsednictva TA ČR ve Studiu Leonardo. Foto: Marián Vojtek/Český rozhlas Plus

AUDIO „Výzkum dělá z peněz nápady, aplikace z nápadů dělají peníze,“ shrnuje v nadsázce Pavel Komárek, člen předsednictva Technologické agentury ČR, hlavní rozdíl mezi aplikovaným a základním výzkumem. O aplikovaném výzkumu, inovačním potenciálu českých firem a pátém výročí Technologické agentury hovořil v rozhovoru pro Studio Leonardo Českého rozhlasu Plus.

V České republice stále brzdí snahu dostávat do praxe nejnovější inovace nedostatečná spolupráce výzkumných organizací a soukromých firem. To je dáno historicky – vysoké školy se soustředí především na svobodný výzkum, soukromé firmy na zisk. Právě propojování obou sfér je hlavním cílem Technologické agentury.

Výsledky výzkumu a vývoje navíc nejsou obvykle připravené přímo pro průmyslové využití, proto je potřeba podporovat snahu dostat laboratorní výsledky do skutečné praxe.

 

Celý rozhovor si můžete poslechnout na stránkách Studia Leonardo Čro Plus.

 

Zdroj: TA ČR

Foto: Marián Vojtek/Český rozhlas Plus

17.10.2014 11:53

Česká republika by se měla více zaměřit na podporu obnovitelných zdrojů energie při vytápění nebo zvýšit poměr recyklovaného odpadu. Vyplývá to z připomínek Evropské komise k návrhu takzvaného operačního programu Životní prostředí, na jehož základě hodlá Praha čerpat prostředky z fondů EU v období 2014-2020. Komisi se například nelíbí plán výměny kotlů spalujících uhlí za nové kotle - ovšem rovněž na uhlí; námitky má i proti nejednotné odpadové statistice. Dokument má ČTK k dispozici. České ministerstvo životního prostředí ale nevnímá připomínky negativně: chce je do konce roku odstranit a s Bruselem dále jednat. Více ZDE

 

ČTK: Evropská komise rovněž požaduje závazné plány týkající problematiky odpadů, jako je plán předcházení vzniku odpadů nebo plány odpadového hospodářství včetně provázání s regionálními plány. Na tom prý už resort pracuje. Následně je EK připravena na možnou podporu spaloven komunálního odpadu.

 

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

17.10.2014 10:16

Tématem dnešního jednání ministra průmyslu a obchodu se zástupci čtyř těžebních společností byla rizika plánovaného navýšení úhrady za vytěžený nerost. Zástupci společností ministra Mládka informovali o negativních dopadech, které přinese příliš razantní zvýšení poplatku zejména ve sféře zaměstnanosti a investic. Ministr přislíbil otevřít toto téma na jednání s ministrem financí.

Návrh na zvýšení těžebních poplatků obsahuje novela horního zákona, kterou v současnosti připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu na základě dohody stran vládní koalice. Novela má upravit výpočet i sazbu úhrad za vytěžené nerosty. „K úpravě poplatků nedošlo od roku 1992. Určité navýšení si dokážu představit. Současně si ale uvědomuji, že razantní skokové zvýšení poplatků může mít negativní dopady na těžební firmy i na region, kde působí,“ konstatoval po jednání ministr Mládek.

Konkrétní negativní dopady zejména pro region Severních Čech během téměř hodinového jednání ministrovi nastínili předsedové představenstev společností Sokolovská uhelná, Vršanská uhelná, Severočeské doly a Severní energetická. „Pokud dojde k desetinásobnému zvýšení poplatku, jak navrhlo ministerstvo financí, přesáhnou negativní dopady několik miliard korun za rok. To jsou peníze, o které přijdou především Severní Čechy. Skokové zvýšení způsobí nejen ztrátu pracovních míst, ale i ztrátu zakázek pro dodavatele a propad investic a sponzorských darů,“ upozornil Ivan Lapin, předseda představenstva společnosti Severočeské doly.

Podle údajů od hnědouhelných těžebních společností by v horizontu 2015-2019 ztratilo práci přes 3000 horníků, pokud by novela horního zákona zvýšila současný poplatek z těžby na desetinásobek. Zhruba stejný počet pracovníků by ztratilo zaměstnání u dodavatelských firem. „Kromě ztráty zdroje obživy pro tisíce lidí by dopady pocítil i státní rozpočet jak kvůli propadu výběru daní a povinných odvodů, tak kvůli zvýšeným výplatám podpory v nezaměstnanosti a sociálních dávek. Na daních a odvodech se jedná o více než 1 miliardu ročně a dalších 400 – 500 milionů ročně by stát vyplatil na podpoře a dávkách,“ doplnil Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné.

Na propad v objemu zakázek pro externí dodavatele upozornil předseda představenstva Severní energetickéTomáš Fohler. „Těžební společnosti patří v regionu k významným odběratelům, ale také sponzorům a donátorům. Skokové navýšení poplatků by reálně znamenalo snížení objemu zakázek pro externí dodavatele o zhruba 700 milionů ročně a ztrátu sponzorských příspěvků ve výši 250 milionů za rok.“ Uhelné společnosti přitom v regionu patří mezi klíčové sponzory a donátory v celé řadě oblastí, od rozvoje zdravotnictví po podporu sportu a aktivit mládeže.

„Pro těžební společnosti je ale navýšení poplatků za těžbu spojené také s rizikem podvázání investic do vlastního rozvoje. V této oblasti se jedná o strategické informace, takže nelze poskytnout zcela konkrétní čísla. Agregovaný roční dopad do investic u všech čtyř hnědouhelných těžebních společností by ale s jistotou činil stovky milionů korun,“ konstatoval Petr Antoš, předseda představenstva Vršanské uhelné.

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje novelu horního zákona na základě úkolu daného usnesením vlády č. 385 z května letošního roku. To reaguje na záměr Ministerstva financí zvýšit celkový výnos z úhrad z vydobytých nerostů na dvojnásobek, s výjimkou hnědého uhlí, kde mělo být zvýšení cca desetinásobné. Vedle navýšení poplatků z vydobytého nerostu má dojít ke zvýšení úhrady z dobývacích prostor na 1000Kč za jeden hektar za rok, přičemž způsob výpočtu úhrady zůstane stejný jako v současnosti. Příjem z těchto úhrad bude nadálev plném rozsahu příjmem obcí.

 

Čtěte také:

Mládek chce těžařům zvýšit poplatky o miliardu, Babiš žádal více (17.10.2014, E15)Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/mladek-chce-tezarum-zvysit-poplatky-o-miliardu-babis-zadal-vice-1129083#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

17.10.2014 08:31

Největším rizikem ve vztahu k Rusku je dovoz energií, ve kterém je Evropa na Putinově domovině existenčně závislá. Češi jsou z 99 procent závislí na importu plynu, a z toho 63 procent proudí z Ruska právě přes konfliktem zmítanou Ukrajinu. S ropou je to obdobné. Někteří navíc straší tím, že Rusko si pro svůj plyn najde nové uplatnění v Číně. To má ale tři podstatné háčky. Mezi Ruskem a Čínou zatím neexistuje dostatečná infrastruktura, která by Moskvě při utažení kohoutků do Evropy vyřešila problém „kam s ním“. Jak se ale ukázalo v roce 2009, Rusko si dobře uvědomuje energetické nevolnictví Evropy a své zájmy dokáže v rámci nátlaku krátkodobě oželet a použít plyn a ropu jako strategickou zbraň. Komentář Státního tajemníka pro evropské záležitosti čtěte ZDE.

 

Zdroj: vláda ČR

Záznamy: 9591 - 9604 ze 11627
<< 684 | 685 | 686 | 687 | 688 >>

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE

 

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Staré ekologické zátěže

 

Membránové technologie ve službách udržitelnosti
Redakce OF

Stabilizace: rychlá a efektivní úprava geomechanických vlastností zemin systémem ALLU
Ivo Cerný

Odstraňování starých ekologických záteží stálo už pres 66 miliard korun. Trvá více než 30 let a stále není hotovo
Hana Kadecková

Jak ochránit investice pred skrytými environmentálními riziky?
Tereza Voláková a Luboš Maršálek

Návrh směrnice o monitorování a odolnosti půdy a problém terminologie sanačních technik
Zdenek Suchánek

Revoluce v masném prumyslu
Redakce OF

Seminář o zálohování: klíčové informace a nové perspektivy
Petr Novotný

Jednotné environmentální stanovisko a změny zákonu na úseku životního prostředí
Jitka Jelínková a Miloš Tuhácek

Jak udržitelnost mení naše podnikání a společnost?
Redakce OF

Trendy zmen podmínek pro strategické rízení udržitelného materiálového hospodářství ČR
Bohumil Beneš

Kroky udržitelného stavebnictví
Jirí Nouza

Jak elektromobily pomohou k rešení klimatické krize
František Vörös

Sanace ohnisek kontaminace v bývalém areálu TDV Duchcov
Radek Cervinka, Ondrej Lhotský, Ondrej Urban a Jakub Kubálek

Likvidace Li-Ion baterií: co byste meli vědět a nejcastejší otázky a odpovedi
Redakce OF

ECCOTARP: specialista na záchyt unikajících nebezpečných látek
Veronika Karbanová

Bývalý distribucní sklad PHM v Novém Bohumíne: komplexní sanace a biodegradace
Jirí Kamas, Miroslav Minarík a Antonín Stríbrný

Dekontaminace průmyslového areálu a jeho proměna v moderní městské centrum
Vojtech Dvorák, Jakub Barvír a Petr Lacina

Mapování antropogenní kontaminace sedimentu přehradních nádrží v povodí Váhu
Martin Žídek

První výzkum kontaminace sedimentu z Kachovské nádrže provedl ukrajinsko-český tým
Marcela Cernochová a Jindrich Petrlík

 

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Květen    
13.5. Webinář: Praktický kurz odpadové legislativy pro původce a oprávněné osoby
14.5. Průmyslové odpadní vody a kaly: inovativní technologie a řešení | Cyrkl webinář
15.-17.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVI
16.5. iKURZ: Jak provozovat sběrný dvůr a nebýt v rozporu s legislativou
21.5. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování:
22.5.
22.-23.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
23.5. Odpady v podnikové ekologii
28.5. iKURZ: Nová pravidla pro nakládání s odpady ze zdravotnictví
28.5. Aktuální témata lesního hospodářství
29.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 30.5.
30.5.    Novela vodního zákona v souvislosti s novým stavebním zákonem
Červen    
3.-4.6. 28. ročník odborné konference
MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANA OVZDUŠÍ
3.-6.6. Konference Pitná voda 2024
4.6. iKURZ: modul PIO / ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
5.6. Práce s modulem OLPNO, ILNO a evidence odpadů v IS ENVITA
11.6. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek ve firmě ve vazbě na požadavky zákona o odpadech pro implementaci do praxe
14.6. iKURZ: Mobilní zařízení pro sběr versus obchodník rozdíly, výhody a povinnosti podle nové legislativy
18.6. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování:
19.6., 20.6.
25.6. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady, vč. kalů a specifické nakládání s nimi
27.6. Evropské obalové symposium
Září    
3.9. iKURZ: práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
5.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – nová vyhláška dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech
12.9. iKURZ: modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
17.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum
Opakování: 18.9.
19.9. Práce s IS ENVITA SKLAD A OBCHOD na PC
26.9. iKURZ: Recyklace a nakládání se stavebními odpady v roce 2024 včetně novelizace vyhlášky č. 273/2021 Sb. vyhláškou č. 445/2022 Sb.
Srpen    
     
Říjen    
1.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovým odpadem v roce 2024 v souladu s požadavky legislativy
3.10. WEBINÁŘ: Jak v IS ENVITA v modulu EKO – KOM vytvořit čtvrtletní výkaz o celkovém množství a druzích komunálního odpadu vytříděných a odstraněných v obcích
8.10. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí
8. 10.  Aktuální témata lesního hospodářství
10. 10. iKURZ: Nakládání s odpady z pohledu obce od 1. 1. 2025