Novinky

18.06.2014 15:29

Evropská komise dnes zveřejnila první výzvu k předkládání návrhů v rámci nových programů na projekty zaměřených na financování opatření v oblasti klimatu. Na "LIFE Climate Action" bude poskytnuto v roce 2014 milionů EUR pro inovativní projekty v oblasti klimatu v rámci Evropy. Podprogram je součástí programu LIFE EU 2014-2020 prostřednictvím kterého bude poskytnuto celkem 864 milionů EUR na opatření v oblasti klimatu v průběhu příštích sedmi let. Uzávěrka přihlášek je 16. října 2014. Další výzva k předkládání návrhů by měla být vyhlášena na podzim tohoto roku. Další podrobnosti najdete ZDE.

 

 

Zdroj: Evropská komise

18.06.2014 14:45

V roce 2013 si koupilo nový kotel přes 107 tisíc zákazníků, což je nejvíce za posledních pět let. A poprvé se více lidí přiklonilo ke kotli na biomasu než na uhlí. Jde o trend, kterým se Česká republika přibližuje Rakousku nebo Německu. Výměnu starých neekologických kotlů stimulují především tzv. kotlíkové dotace, které vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s kraji. Podpořen je navíc také zákonem o ochraně ovzduší, který neekologická topidla vyřazuje z trhu. Od roku 2023 za používání kotle nižší než 3. emisní třídy bude hrozit pokuta 50 tisíc korun. Povinné revize začnou už za tři roky, více ZDE

18.06.2014 11:54

Připomínáme, že včera poslanci projednávali ve druhém čtení vládní novelu zákona o odpadech (sněmovní tisk č. 172). Novela se měla původně vázat pouze na tzv. OEEZ, nicméně díky pozměňovacímu návrhu poslance Oklešťka zavádí navíc od roku 2015 pro obce povinnost zajišťovat tříděný sběr papíru, plastů, skla, kovů a biologicky rozložitelných odpadů. Od roku 2023 pak zakazuje ukládat na skládky recyklovatelné a využitelné odpady a zejména neupravený směsný komunální odpad. Tomuto zákazu by mělo předcházet postupné navýšení poplatků za skládkování těchto odpadů, od roku 2015 na 600 Kč a v roce 2020 až na 1000 Kč. Ministerstva životního prostředí a průmyslu se již dříve vyjádřila, že tento návrh podporují.

Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) ve svém příspěvku upozorňuje na fakt, že  díky narychlo načtenému přílepku poslance Oklešťka, novela přináší podstatné strategické změny v odpadovém hospodářství, které dopadnou na všechny občany, průmysl a firmy. Za zcela zásadní ČAOH považuje to, že navržené řešení neprošlo standardním legislativním procesem a klíčoví partneři jako obce, kraje a celý odpadový sektor tak nemohl dostatečným způsobem uplatnit své připomínky. To vše s aktivní podporou odpovědného resortu, tedy MŽP. Tento nestandardní postup pak měl silnou odezvu ze strany mnoha poslanců právě při druhém čtení této kontroverzní novely.

Naproti tomu Teplárenské sdružení (TS ČR) ve své tiskové zprávě konstatuje, že na včerejším jednání Poslanecké sněmovny předložili poslanci za ČSSD pozměňovací návrh k zákonu, který ve svých důsledcích naprosto neguje dřívější pozměňovací návrh Výboru pro životní prostředí. Podle TS ČR Návrh poslanců mimo jiné ruší zákaz skládkování směsného komunálního odpadu (nahrazuje ho pouze zákazem skládkování biologicky rozložitelného a recyklovatelného odpadu) od roku 2023 nebo navrhuje zvýšit množství materiálu pro technické zabezpečení skládek.

Pro zajímavost Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin uvádí na svém webu "Prohráli jsme bitvu, nikoliv válku - nikoliv argumenty, jen masou zdvižených rukou, vetšinou nevědoucích o čem je řeč. Od třetího čtení si nelze mnoho slibovat a tak se připravme na Senát." Poslanecká sněmovna by o podaných pozměňovacích návrzích měla hlasovat v pátek 20. června, více ZDE.

18.06.2014 10:06

Usnesení ministerstva životní prostředí, kterým zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště ve Vodochodech, nemá podle společnosti Letiště Vodochody oporu ve správním řádu. Firma rozhodnutí vnímá jako účelovou a násilnou aplikaci správního řádu ve prospěch jedné zájmové skupiny. Investor nyní tvrdí, že ministerstvo zrušilo svůj dřívější souhlas ke studii dopadů na životní prostředí pouze na základě předběžného posouzení a správní řád pojem předběžné posouzení nezná. Podle Kačura také není jasné, jaký bude nyní s ekologickou dokumentací postup. Letiště Vodochody podá rozklad k ministrovi životního prostředí. Více ZDE

 

Související článek:

MŽP zrušilo souhlasné stanovisko EIA k rozšíření letiště Vodochody, důvodem byl hluk a vodní hospodářství (13.6.2014)

 

 

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

 

18.06.2014 08:50

Od 1. června 2015 bude pro klasifikaci a označování látek i směsí před jejich uvedením na trh platit pouze nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí (nařízení CLP). V souladu s nařízením CLP musí být označeny výrobky, včetně spotřebního zboží, jako jsou nátěrové hmoty nebo čisticí prostředky, stejně jako průmyslové směsi. Agentura ECHA zahájila informační kampaň s názvem "CLP 2015: Jednejte ihned!". Na internetových stránkách agentury je k dispozici stránka věnovaná konečnému termínu pro označování směsí podle nařízení CLP, která obsahuje užitečné informace o požadavcích vyplývajících z nařízení CLP, důležité pokyny, související odkazy, zprávy a odkaz na pořádané akce. Klíčové informace jsou dostupné ve 23 úředních jazycích EU.

 

Další informace:

Internetová stránka CLP 2015

 

 

Zdroj: MPO


 

 

18.06.2014 08:11

Evropská komise zveřejnila 6. 6. 2014 sdělení o strategickém rámci EU pro ochranu zdraví a bezpečnosti při práci na období 2014–2020 (KOM(2014) 332).  Cílem Komise je zajistit bezpečné a zdravé pracovní prostředí pro více jak 217 milionů pracovníků v EU. Pro dosažení tohoto cíle usiluje o spolupráci s členskými státy, sociálními partnery a dalšími partnery a subjekty v EU.

 

 

Sdělení definuje tři klíčové výzvy:

1) zlepšit implementaci stávající legislativy v oblasti BOZP, zejména v malých a středně velkých podnicích,

2) zlepšit prevenci u onemocnění z povolání,

3) zohlednit stárnutí pracovní síly.

Důraz je kladen také na dopad změn v organizaci práce na psychické a mentální zdraví pracovníků. Nový strategický rámec bude prováděn souběžně s hodnocením právních předpisů EU v oblasti BOZP, které by mělo být dokončeno koncem roku 2015. Hodnocení je vyžadováno rámcovou směrnicí EU 89/391 EHS, je součástí programu Komise pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) a posílí důkazní základnu pro případné budoucí iniciativy.

 

Dokument ke stažení:

Sdělení o strategickém rámci EU pro ochranu zdraví a bezpečnosti při práci na období 2014–2020 (KOM(2014) 332) [pdf 297 kB]

Strategický rámec BOZP 2014 – 2020

 

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

18.06.2014 07:36

Evropské dotace na zateplení bytových domů se zřejmě o rok opozdí. Na rozdělování balíku 60 miliard korun, které nabízejí nové evropské programy, se totiž Česko nestihlo včas připravit. V tuzemském právním řádu zejména chybí klíčová směrnice, bez které Brusel peníze nehodlá uvolnit. Jde hlavně o směrnici o energetické účinnosti z roku 2012, která měla být zakotvena v českém právu už tento měsíc. Minulá vláda však její projednávání odložila a ta současná si ho naplánovala právě až na letošní červen. Více ZDE.

 

 

Související článek:

Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Návrh zákona má podle ministerstva především legislativně upravovat zvyšování energetické účinnosti v ČR a podporovat energetické úspory. Zásadní novinka dotýkající se podnikatelského sektoru v rámci této implementace je opakovaná povinnost pro velké podnikatele absolvovat audit, a to každé 4 roky, nebo zavedení systému hospodaření s energií podle ČSN EN ISO 50001 - Systém managementu hospodaření s energií nebo systému environmentálního řízení podle ČSN EN ISO 14001 - Systémy environmentálního managementu. Nově budou ústřední instituce při vypisování veřejné zakázky na dodávky a služby stanovovat zvláštní technické podmínky v případě, že se veřejná zakázka bude týkat výrobků spojených se spotřebou energie, vybraných kancelářských přístrojů, pneumatik a koupě nebo pronájmu budov tak, jak požaduje směrnice o energetické účinnosti. Zvláštní technické podmínky budou však stanovovány pouze, pokud nenaruší průběh hospodářské soutěže a zároveň budou nákladově efektivní. Termín připomínek je stanoven na 23. června 2014. Více ZDE


 

Zdroj: iDNES.cz

17.06.2014 19:18

Nejrozšířenější formou environmentálně šetrného chování je třídění odpadu. 83 % dotázaných uvedlo, že třídí běžný odpad, 47 % (tj. téměř polovina dospělé populace) deklaruje, že tak činí vždy. Podobně celkem 77 % dotázaných odpovědělo, že třídí nebezpečný odpad, 47 % přitom takovýto odpad třídí vždy. Dohromady více než polovina populace (54 %) deklaruje, že šetří energiemi a vodou. Ostatní formy environmentálně šetrného chování jsou relativně méně časté. O něco více než čtvrtina lidí (27 %) se hlásí k tomu, že nakupuje výrobky šetrné k životnímu prostředí. Asi pětina (22 %) uvádí, že omezuje jízdy autem – zde ovšem hraje roli, zda daný jedinec je řidičem, nebo ne (viz 15 % odpovědí „netýká se“). Nákup biopotravin je rozšířen u necelé pětiny populace (15 %).

Od roku 2002 stoupal počet lidí, kteří třídí běžný a nebezpečný odpad. Růst podílu třídění běžného odpadu se zhruba v roce 2008 zastavil. I po roce 2008 ale mírně stoupl podíl těch, co třídí nebezpečný odpad, v posledních třech letech se i tento podíl neměnil. Mírný nárůst zaznamenala od roku 2009 také položka omezení jízdy autem. Změna mezi lety 2005 a 2006 u této položky byla způsobena rozšířením škály odpovědí o variantu „netýká se“. Mezi ostatními zjišťovanými položkami v posledních letech k žádným výrazným změnám nedochází.

Podrobnější analýza dat ukazuje, že třídění běžného odpadu a nebezpečného odpadu je častější mezi těmi, kdo uvádí dobrou životní úroveň a mají vysokoškolské vzdělání. Třídění běžného odpadu zároveň častěji deklarují osoby orientující se v politickém spektru na pravici a ženy. Osoby uvádějící dobrou životní úroveň, mající vysokoškolské vzdělání, osoby orientující se na pravici a ženy zároveň ve větší míře nakupují výrobky šetrné k životnímu prostředí a šetří energií a vodou kvůli životnímu prostředí. Stejné platí zároveň i pro omezení jízdy autem a nákup biopotravin.

 

Dokument ke stažení:

oe140617.pdf

 

Čtěte také:

Výzkum: Češi jsou se stavem životního prostředí spokojeni (11.6.2014)

Výzkum: Češi důvěřují vládě při rozhodování o rozvoji jaderné energetiky (10.6.2014)

 

Zdroj: CVVM

17.06.2014 13:04

Jednání PSP ČR sledujeme Sněmovna dnes ve druhém čtení projednává vládní návrh novely zákona o odpadech. Její součástí je i pozměňovací návrh poslance Ladislava Oklešťka, který přináší zásadní změny naší odpadové legislativy. Patří sem zavedení povinného třídění bioodpadů a kovu od 1. ledna 2015, zákaz ukládat na skládky recyklovatelný a využitelný odpad od roku 2023 anebo zvýšení poplatků za ukládání odpadů na skládku.

„Česká republika je po dlouhých letech vyjednávání různých zájmových skupin nejblíže změně odpadové legislativy takovým způsobem, který odvrátí hrozící sankce od Evropské komise za nedodržování evropské hierarchie nakládání s odpady a za porušování evropského práva. Ministerstvo životního prostředí jednoznačně podporuje snahy poslance Oklešťka a některých výborů PSP o tak zásadní pozitivní krok směrem ke zlepšení životního prostředí, který představuje nový systém odpadové legislativy u nás. Zároveň změnou legislativy vstoupíme konečně do Evropy po boku vyspělých evropských států,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Poslanecký návrh přináší několik zásadních změn systému nakládání s odpady v České republice. Patří mezi ně změna výše poplatků pro obce za ukládání komunálního odpadu na skládky. Ty od roku 2015 stoupnou za tunu odpadu odvezeného na skládku z 500 na 600 Kč. Do roku 2020 tento poplatek vzroste na 1000 Kč za tunu. Rozlišení poplatků za skládkování a za svoz odpadu občanů je v tomto případě zásadní. V případě zvýšení poplatku za skládkování se nejedná o tentýž poplatek, který platí občané obci za nakládání s odpady ročně.

 

Aktuální výsledky z jednání poslanecké sněmovny (10. schůze)

 

„Nejedná se o plošné zvýšení poplatku pro občany za svoz odpadu, jehož současné zákonem stanovené maximum je 1000 Kč na občana za rok. Zvýšení poplatku placeného na skládce odpadů v korunách znamená, že při zvýšení poplatků za skládkování o 100 korun za každou tunu uloženého odpadu za rok by se při současné produkci odpadů zvýšil poplatek za svoz na jednoho obyvatele asi o 21 Kč ročně,“ pokračuje ministr Brabec.

Navíc se toto zdražení bude týkat jen odvozu nevytříděného odpadu. Pokud budou lidé třídit, bude odpadu v černých popelnicích méně a oni ve výsledku ušetří. „Pokud půjde tříděný odpad do barevných kontejnerů nebo na sběrné dvory, skládkovné za něj občané platit nebudou. Třídění dá navíc státu možnost, jak druhotné suroviny dál využít a recyklovat,“ vysvětluje ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart.

Pozměňovací návrh zavádí obcím povinnost umožnit občanům třídit papír, sklo, plasty, kovy a biologicky rozložitelný komunální odpad. Od roku 2023 pak nebude možné ukládat na skládky odpad, který lze recyklovat nebo poslat k opětovnému využití. Poslanecký návrh také snižuje poplatek za skládkování nebezpečného odpadu, a to ze současných 6200 Kč za tunu za rok na 2500 Kč. Předchází tak obcházení zákona v souvislosti využívání nebezpečných odpadů jako technického zabezpečení na skládkách, na které MŽP upozorňuje Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo životního prostředí poslanecký návrh podporuje. Umožní totiž přijmout opatření, o kterých se na MŽP v rámci pracovních skupin diskutuje přes 5 let a je potřeba je urychleně schválit, aby Česká republika dosáhla na dotace z EU pro nové programové období. 17. července se do Bruselu oficiálně předává rámec Operačního programu ŽP pro roky 2014–2020, ve kterém je možné získat na projekty týkající se odpadového hospodářství a starých ekologických zátěží podporu 462 milionů eur. Pokud bude Česko chtít tyto peníze získat, musí být pro Evropskou komisi zřetelné, že hledá cesty k omezení skládkování odpadů a dodržení nastavené odpadové hierarchie nakládání s odpady.

 

Související články:

ČAOH: Češi dávají přednost třídění odpadu před spalováním a odmítají zvyšování poplatků (9.6.2014)

MPO podporuje pozměňovací návrhy k novele zákona o odpadech

Teplárenské sdružení podporuje reformu odpadového hospodářství

Zdražení poplatku za odpad vyjde jako jedno pivo, tvrdí úředník (ČN, 29.5.2014)

Usnesení VŽP č. 32 (21. května 2014)

Informace MŽP k průběhu jednání sněmovního výboru pro životní prostředí o novele zákona o odpadech

Reakce MŽP na informace ke zvýšení poplatků za skládkování

Platby za popelnice mohou v příštích pěti letech podražit až o 250 korun

ČAOH: Poslanci prosadili ve výboru zdražení odpadů pomocí přílepku (23.5.2014)


 

 

 

17.06.2014 09:56

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka se zúčastnil 16. června 2014 Evropského jaderného fóra v Bratislavě. Na v pořadí devátém zasedání diskutoval společně s premiérem Slovenska Robertem Ficem a odborníky na jadernou energii o bezpečnostních otázkách, investicích do energetického sektoru a také o postupu při nakládání s vyhořelým palivem. Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka v projevu uvedl, že „Vláda České republiky jasně deklarovala, že hodlá i nadále rozvíjet jadernou energetiku v České republice. Pro své kvalifikované rozhodnutí ale vláda potřebuje dodatečné informace. Především, jakým způsobem přistupovat k dalšímu rozvoji energetiky s ohledem na optimalizaci celkových nákladů i jiných strategicko-bezpečnostních zájmů země.“ A dále, že „Jaderná energetika má pevné místo v energetickém mixu České republiky. Naše země bude jak na odborné, tak politické úrovni doma i v Evropě hledat řešení a způsoby, jak nahradit dosluhující uhelné zdroje základního zatížení nízkoemisními zdroji na základě principů minimalizace dopadů na životní prostředí, na základě principů nákladové efektivity a technologické neutrality.“ Celý obsáhlý projev čtěte ZDE.

17.06.2014 09:37

Vláda by podle ministra životního prostředí Richarda Brabce měla při přípravě státního rozpočtu na příští roky zohlednit dopad stažení povolenek ze systému aukcí (tzv. backloadingu) do výdajů rozpočtových kapitol ministerstev životního prostředí a průmyslu. Brabec včera seznámil kabinet s analýzou dopadů změny harmonogramu dražeb emisních povolenek v letech 2014 až 2016 na státní rozpočet. Vláda dokument schválila. Pro letošní rok se podle analýzy může čekat, že bude podíl MŽP z výnosů dražeb povolenek nižší než rozpočtované výdaje. Analýza zdůrazňuje, že plánované příjmy a výdaje státního rozpočtu v letech 2014 až 2016 s backloadingem nepočítají. Porovnává dříve v rozpočtu zahrnuté výdaje na podporu energeticky úsporných opatření s objemem výdajů odvozených od očekávaných výnosů z prodeje emisních povolenek.

Na základě zákona má být 62,35 procent výnosu z dražeb určeno k financování úsporných opatření v resortech životního prostředí a průmyslu a obchodu. Letos a příští rok si mají ministerstva životního prostředí, prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR, a ministerstva průmyslu a obchodu rozdělit tuto část výnosů v poměru 65/35, od roku 2016 v poměru 60/40.

Jako rychlé řešení Evropská komise navrhla takzvaný backloading, dočasné stažení 900 milionů emisních povolenek ze systému aukcí a změnu harmonogramu dražeb z let 2014 až 2016 na roky 2019 až 2020. To má dočasně omezit přebytku povolenek v oběhu a následně zvýšit jejich cenu na trhu.

 

Zdroj: ČTK

16.06.2014 17:16

Dne 11. června 2014 Evropská komise schválila režim podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) Českou republikou. Rozhodnutí o notifikaci se týká nejen zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie včetně jeho uskutečněných novel, ale také celého právního rámce systému podpory výroby elektřiny z OZE.

Rozhodnutí je výsledkem intenzivního vyjednávání české strany s příslušnými složkami Evropské komise, které bylo již zahájeno v polovině roku 2012. Na tomto vyjednávání, i na přípravě dokumentů, které byly ze strany Evropské komise vyžadovány, se podílely spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu jako gestorem notifikovaného zákona další české orgány a instituce - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Energetický regulační úřad a Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu.

„Jsem velmi rád, že se nakonec českému státu po dvouletém úsilí podařilo od Evropské komise získat souhlas se způsobem, jakým Česká republika podporuje výrobu elektřiny z OZE,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Budu se i nadále na evropské úrovni zasazovat, aby si EU nestanovovala nereálné cíle a aby podpora OZE nebyla pro české národní hospodářství nevýhodná," dodal Mládek.

Komise ve svém rozhodnutí soudí, že oznámené opatření je slučitelné s vnitřním trhem na základě čl. 107 odst. 3 písm. c) Smlouvy o fungování Evropské unie a na základě pokynů Společenství ke státní podpoře na ochranu životního prostředí.

Součástí rozhodnutí jsou ale i závazky ČR na úpravu stávajících předpisů. Mezi hlavní závazky českých orgánu patří především změna způsobu výběru zvláštního nákladu na podporu elektřiny z OZE od zákazníků v ceně elektřiny, kdy nový systém účtování musí být nezávislý na výši zákazníkovy spotřeby elektřiny. Dále se České orgány zavázaly, že prostřednictvím legislativních změn zavedou mechanismus monitoringu podpořených projektů tak, aby se ověřilo, že nedošlo k žádné nadměrné podpoře ve smyslu pokynů Společenství ke státní podpoře na ochranu životního prostředí.

 

Související článek:

Evropská komise schválila český režim podpory energie z obnovitelných zdrojů (11.6.2014)

 

 

Zdroj: MPO

16.06.2014 08:42

Připomínkové řízení Cílem navrhované právní úpravy má být sjednocení procesů a definování účtování a hrazení ceny na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny účastníkům trhu a následné stanovení způsobu a termínů účtování a hrazení ceny na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny mezi operátorem trhu a provozovatelem přenosové soustavy a provozovatelem regionální distribuční soustavy, a rovněž účtování a hrazení složky ceny za distribuci elektřiny spojenou s podporou decentrální výroby elektřiny. Cílem této vyhlášky je také definovat způsob a postup stanovení rozdílu mezi hodinovou cenou a výkupní cenou a jeho úhrady operátorovi trhu a termíny a způsob informování výrobce povinně vykupujícím nebo vykupujícím o dosažení záporné ceny na denním trhu s elektřinou a o situaci, kdy nedojde k sesouhlasení nabídky a poptávky elektřiny na denním trhu. Více ZDE

 

16.06.2014 07:47

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo novou verzi Přechodného národního plánu ČR. V souladu s § 37 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, mohli provozovatelé vybraných spalovacích stacionárních zdrojů požádat o zařazení do tzv. Přechodného národního plánu, který stanovuje přechodné období pro plnění nových emisních limitů stanovených evropskou legislativou. MŽP zveřejnilo verzi návrhu Přechodného národního plánu, která je platná k 12. červnu 2014, po zapracování připomínek vznesených Evropskou komisí.

Cílem Přechodného národního plánu je prostřednictvím postupného snižování celkových ročních emisí tuhých znečišťujících látek, oxidu siřičitého a oxidů dusíku ze spalovacích stacionárních zdrojů zahrnutých do Přechodného národního plánu, dosáhnout připravenosti na plnění emisních limitů stanovených s účinností od 1. ledna 2016 ve vyhlášce č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, a to nejpozději k 1. červenci 2020.

Jak vyplývá z § 37 odst. 8 zákona o ochraně ovzduší, po jeho schválení bude Přechodný národní plán zveřejněn ve Věstníku Ministerstva životního prostředí. Po jeho zveřejnění krajské úřady neprodleně uvedou integrovaná povolení spalovacích stacionárních zdrojů zahrnutých do Přechodného národního plánu do souladu s Přechodným národním plánem.

Česká republika se rozhodla pro využití přechodného národního plánu, neboť by u dotčených spalovacích stacionárních z časových důvodů nebylo možné zrealizovat investice nezbytné k zajištění plnění nových emisních limitů od 1. ledna 2016.

 

 

Dokument ke stažení:

Plán

 

Zdroj: MŽP

Záznamy: 9969 - 9982 ze 11627
<< 711 | 712 | 713 | 714 | 715 >>

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE

 

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Staré ekologické zátěže

 

Membránové technologie ve službách udržitelnosti
Redakce OF

Stabilizace: rychlá a efektivní úprava geomechanických vlastností zemin systémem ALLU
Ivo Cerný

Odstraňování starých ekologických záteží stálo už pres 66 miliard korun. Trvá více než 30 let a stále není hotovo
Hana Kadecková

Jak ochránit investice pred skrytými environmentálními riziky?
Tereza Voláková a Luboš Maršálek

Návrh směrnice o monitorování a odolnosti půdy a problém terminologie sanačních technik
Zdenek Suchánek

Revoluce v masném prumyslu
Redakce OF

Seminář o zálohování: klíčové informace a nové perspektivy
Petr Novotný

Jednotné environmentální stanovisko a změny zákonu na úseku životního prostředí
Jitka Jelínková a Miloš Tuhácek

Jak udržitelnost mení naše podnikání a společnost?
Redakce OF

Trendy zmen podmínek pro strategické rízení udržitelného materiálového hospodářství ČR
Bohumil Beneš

Kroky udržitelného stavebnictví
Jirí Nouza

Jak elektromobily pomohou k rešení klimatické krize
František Vörös

Sanace ohnisek kontaminace v bývalém areálu TDV Duchcov
Radek Cervinka, Ondrej Lhotský, Ondrej Urban a Jakub Kubálek

Likvidace Li-Ion baterií: co byste meli vědět a nejcastejší otázky a odpovedi
Redakce OF

ECCOTARP: specialista na záchyt unikajících nebezpečných látek
Veronika Karbanová

Bývalý distribucní sklad PHM v Novém Bohumíne: komplexní sanace a biodegradace
Jirí Kamas, Miroslav Minarík a Antonín Stríbrný

Dekontaminace průmyslového areálu a jeho proměna v moderní městské centrum
Vojtech Dvorák, Jakub Barvír a Petr Lacina

Mapování antropogenní kontaminace sedimentu přehradních nádrží v povodí Váhu
Martin Žídek

První výzkum kontaminace sedimentu z Kachovské nádrže provedl ukrajinsko-český tým
Marcela Cernochová a Jindrich Petrlík

 

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Květen    
13.5. Webinář: Praktický kurz odpadové legislativy pro původce a oprávněné osoby
14.5. Průmyslové odpadní vody a kaly: inovativní technologie a řešení | Cyrkl webinář
15.-17.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVI
16.5. iKURZ: Jak provozovat sběrný dvůr a nebýt v rozporu s legislativou
21.5. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování:
22.5.
22.-23.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
23.5. Odpady v podnikové ekologii
28.5. iKURZ: Nová pravidla pro nakládání s odpady ze zdravotnictví
28.5. Aktuální témata lesního hospodářství
29.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 30.5.
30.5.    Novela vodního zákona v souvislosti s novým stavebním zákonem
Červen    
3.-4.6. 28. ročník odborné konference
MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANA OVZDUŠÍ
3.-6.6. Konference Pitná voda 2024
4.6. iKURZ: modul PIO / ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
5.6. Práce s modulem OLPNO, ILNO a evidence odpadů v IS ENVITA
11.6. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek ve firmě ve vazbě na požadavky zákona o odpadech pro implementaci do praxe
14.6. iKURZ: Mobilní zařízení pro sběr versus obchodník rozdíly, výhody a povinnosti podle nové legislativy
18.6. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování:
19.6., 20.6.
25.6. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady, vč. kalů a specifické nakládání s nimi
27.6. Evropské obalové symposium
Září    
3.9. iKURZ: práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
5.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – nová vyhláška dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech
12.9. iKURZ: modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
17.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum
Opakování: 18.9.
19.9. Práce s IS ENVITA SKLAD A OBCHOD na PC
26.9. iKURZ: Recyklace a nakládání se stavebními odpady v roce 2024 včetně novelizace vyhlášky č. 273/2021 Sb. vyhláškou č. 445/2022 Sb.
Srpen    
     
Říjen    
1.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovým odpadem v roce 2024 v souladu s požadavky legislativy
3.10. WEBINÁŘ: Jak v IS ENVITA v modulu EKO – KOM vytvořit čtvrtletní výkaz o celkovém množství a druzích komunálního odpadu vytříděných a odstraněných v obcích
8.10. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí
8. 10.  Aktuální témata lesního hospodářství
10. 10. iKURZ: Nakládání s odpady z pohledu obce od 1. 1. 2025