ArcelorMittal díky odprášení chladicích pásů sníží fugitivních emise o 61,5 tuny ročně

20.04.2015 14:44

ArcelorMittal Ostrava spustila první z letošních třinácti nadstandardních ekologických projektů – odprášení chladících pásů v jižní části aglomerace. Investice za více než 400 milionů korun sníží množství fugitivních emisí na dvou chladících pásech o 61,5 tuny ročně. První z dokončených investic je ale jen špičkou ledovce, během následujících měsíců vyroste v huti ještě dalších dvanáct ekologických projektů v celkové výši 3 miliardy korun. Na všechny tyto investice získala huť 40-90% dotaci z EU.

Odprášení chladících pásů je investice, která řeší eliminaci fugitivních emisí na aglomeraci, neboli spékárně rud. Jedná se o areál, kde se připravuje vsázka, která se ve vysokých pecích přetaví na železo a vedlejší produkty. Chladící pásy zajišťují ochlazení žhavého aglomerátu z 850 na přibližně 100 °C, aby nedošlo ke spálení gumových dopravních pásů, kterými je aglomerát dopravován do vysoké pece.

„Aglomerát se chladí vháněním vzduchu, při kterém se z něj uvolňuje a víří prach. Proto jsme chladící pásy zakrytovali a vzduch s prachem zpod krytu odsáváme osmdesát metrů dlouhým potrubím do tkaninového filtru, kde je čištěn. Ročně tak nově zachytíme 61 tun prachu,“ představuje princip právě spuštěné investice Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava. Odprašování tedy zabrání usedání prachu na pásech a jejich konstrukcí, podle prvních zkoušek také zlepší pracovní prostředí přímo v aglomeraci, kde se díky němu sníží prašnost.

Stavby této ekologické investice se ujalo konsorcium složené z českých firem Hutní projekt Frýdek-Místek, AC Technologies a Stamont. „Tento projekt jsme ArcelorMittal Ostrava dodávali „na klíč“. V celém tkaninovém filtru je 4 500 kusů hadic, které na ploše 4 800 m2 zachytávají prachové částice. Řídicí systém zařízení zajistí spolehlivý a nepřetržitý provoz celé technologie,“ představuje investici Jan Brabec, projektový manažer Hutního projektu Frýdek-Místek.

Z plánovaných třinácti ekologických investic nyní zbývá do konce roku postavit ještě dvanáct dalších. Odprášení se dočkají mimo jiné i chladící pásy v severní části aglomerace nebo spékací pásy v jižní části, odsunové cesty, vagónové výklopníky či čistící stanice torpédových vozů. Základem většiny letošních ekologických investic je tkaninový filtr, který představuje nejlepší dostupnou techniku pro odprašování hutních provozů. Zadrží s 99% účinností všechny prachové částice, včetně těch menších než 2,5 mikrometru. Většina letošních investic sníží fugitivní emise (přes 400 tun ročně) a dalších cca 100 tun komínových emisí zachytí filtr spékácích pásů aglomerace.

„Díky tomu, že už dnes plníme emisní pravidla EU, si můžeme dovolit využít podporu EU a soustředit se nyní na nadstandardní a velmi drahá ekologická opatření. Pohledem ekonoma chci upozornit, že každá tuna prachu zachycená na chladicích pásech přijde na šest a půl milionu korun,“ doplňuje Tapas Rajderkar, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava. „Další snižování emisí v naší huti brzy narazí na technologické možnosti a  ArcelorMittal Ostrava se zařadí mezi nejčistější hutě na světě.“