Rada pro životní prostředí: Cíle balíčku k oběhovému hospodářství jsou příliš ambiciózní

29.10.2014 18:36

Řada států Evropské unie má výhrady k cílům odpadového hospodářství, tak jak je navrhla Evropská komise letos v červenci v balíčku k oběhovému hospodářství. Ministři mnoha členských států hodnotí tyto cíle jako příliš ambiciózní a ekonomicky obtížně realizovatelné.

Ministři životního prostředí států osmadvacítky včera diskutovali o návrhu Evropské komise na úpravu evropské legislativy pro nakládání s odpady a obaly. Komise navrhované změny v legislativě zveřejnila letos v červenci v balíčku k oběhovému hospodářství. Ten obsahuje např. návrh na zvýšení cíle pro recyklaci a opětovné použití komunálního odpadu v zemích EU do r. 2030 na 70 %, zvýšení recyklace u obalového odpadu na 80 % v roce 2030 nebo zákaz ukládání recyklovatelného odpadu na skládky od roku 2025.

„Předkládané cíle EU pro některé řešené oblasti jsou příliš ambiciózní, navíc řada členských států neví, zda se jim podaří splnit cíle v roce 2020. Česká republika obecně podporuje výrazné omezení skládkování a MŽP již zahájilo kroky tímto směrem. Stanovení ambiciózních cílů tak, jak je navrhuje Komise, by měla předcházet důkladná analýza ekonomických dopadů na stávající systémy odpadového hospodářství v jednotlivých členských zemích. Cíle by pak měly být nastaveny takovým způsobem, aby neohrozily jejich konkurenceschopnost a nevedly k nárůstu administrativní zátěže. Členským státům je třeba umožnit dostatečnou míru flexibility ve vazbě na rozdílnou situaci jejich odpadového hospodářství,“ shrnuje diskutovanou problematiku ministr Brabec.

Rada pro životní prostředí dále schválila, že do upravované hospodářsko-politické Strategie Evropa 2020 by se měla pro období 2010–2020 promítnout ochrana životního prostředí ve všech plánech hospodářství, konkrétně třeba v zaměstnanosti a růstu. Rada podpořila i efektivní využívání zdrojů, které přináší nejen jejich úsporu, ale zajišťuje i konkurenceschopnost a snižuje závislost států na surovinách. Evropská komise by měla prozkoumat možnost, jak využívání zdrojů zahrnout do právě revidované Strategie Evropa 2020.

Českou republiku reprezentoval na včerejší Radě pro životní prostředí ministr Richard Brabec.

 

 

Další informace:

Council calls for a 'greener' Europe 2020 strategy

Meeting in Luxembourg on 28 October, environment ministers adopted conclusions on 'greening' the European Semester and the Europe 2020 strategy.

The conclusions recognise that a greener economy contributes to long term prosperity, and highlight the need for a transition towards a resource efficient circular economy. In particular, they underline the need for:

  • better integrating resource efficiency in the Europe 2020 strategy, through the introduction of a non-binding aspirational target
  • taking into consideration circular economy principles and the potential for green employment in the European Semester
  • conducting a more structured and regular reporting on green skills, employment and growth as part of the joint employment report annexed to the annual growth survey
  • further developing the definition of green jobs, to avoid limiting it to jobs in 'green sectors'
  • improving the measurement methodology to better account for progress towards resource efficiency at national level
  • developing a system to asses natural resources, biodiversity and the ecosystem services they provide (EU natural capita)
  • providing a strengthened role of the environment ministers in the European Semester

These conclusions are part of the mid-term review of the 2020 strategy. Together with debates in other Council configurations, they will be the basis for a synthesis report to be endorsed by the European Council in December.

 

Other topics on the agenda

The Council also held a debate on a proposed directive on waste management. It focused on the level of ambition of the proposal, the need for further work on some of the measures included and the consideration of waste prevention and reuse issues.

Ministers discussed how to take forward the 2030 Climate and Energy framework agreed by the European Council last week. They also adopted conclusions defining the EU  position for the Lima conference, which will bring together the parties to the UN Framework Convention on Climate Change.