Novinky

09.12.2014 05:59

Přestože nový Plán odpadového hospodářství odešel do Legislativní rady vlády a brzy se má dostat na jednání kabinetu, někteří odborníci i obce k němu mají stále výhrady. Stěžují si, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) neposkytlo dostatečný prostor pro jednání a neodstranilo některé rozpory. S tím úřad nesouhlasí. Dlouho očekávaný klíčový dokument by měl platit už od ledna příštího roku a určovat strategii pro nakládání s odpady do roku 2024. Poprvé je jeho součástí i Program předcházení vzniku odpadů. Například Česká asociace odpadového hospodářství si stěžuje, že nekomentovala ekonomickou analýzu dopadů. Podle Svazu měst a obcí ČR stát rezignoval na úlohu koordinátora při plánování jednotlivých zařízení, která mají odpad likvidovat v regionech. Více ZDE

 

Zdroj: Ekolist (ČTK)

09.12.2014 05:59

Přestože nový Plán odpadového hospodářství odešel do Legislativní rady vlády a brzy se má dostat na jednání kabinetu, někteří odborníci i obce k němu mají stále výhrady. Stěžují si, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) neposkytlo dostatečný prostor pro jednání a neodstranilo některé rozpory. S tím úřad nesouhlasí. Dlouho očekávaný klíčový dokument by měl platit už od ledna příštího roku a určovat strategii pro nakládání s odpady do roku 2024. Poprvé je jeho součástí i Program předcházení vzniku odpadů. Například Česká asociace odpadového hospodářství si stěžuje, že nekomentovala ekonomickou analýzu dopadů. Podle Svazu měst a obcí ČR stát rezignoval na úlohu koordinátora při plánování jednotlivých zařízení, která mají odpad likvidovat v regionech. Více ZDE

 

Zdroj: Ekolist (ČTK)

09.12.2014 05:47

Výrazný krok směrem k čistšímu ovzduší udělaly v loňském a letošním roce Třinecké železárny. Od roku 2013 rozjely 19 ekologických projektů, jejichž hlavním přínosem je snížení prašnosti vznikající při výrobě železa a oceli. Ovzduší tak čistí například obrovské vysavače na kyslíkovo konvertorové ocelárně. „Je to vlastně obrovský vysavač, jenom místo motoru jsou tady umístěné dva ventilátory o výkonu 3,2 megawattu. Odsátý vzduch a prach je filtrován a je vypouštěn výduchem,“ řekl projektový manažer Libor Kuča.Náklady se blíží jedné miliardě korun. Projekt je hotový zhruba z poloviny, systém postupného zprovozňování jednotlivých zařízení začal letos v srpnu a bude ukončen na konci roku 2015. Video a více ZDE

 

Zdroj: Novinky.cz

08.12.2014 17:57

Až do páteční noci budou nejspíš světoví politici jednat o základech budoucí klimatické dohody, která má pomoci zabránit nejhorším dopadům globálního oteplování. Ta má být podepsána příští rok v prosinci v Paříži. Jejím hlavním cílem má být omezení nárůstu průměrné globální teploty do roku 2050 na maximálně 2 stupně Celsia vůči předindustriálnímu období. Evropská unie chce, aby cíle jednotlivých zemí byly závazné. Rozvojové země zase žádají peníze ze zeleného fondu, který se ale zatím potýká s nedostatkem prostředků. Více ZDE

 

 

Zdroj: EurActiv.cz

08.12.2014 15:39

Třetího ročníku mezinárodního veletrhu FOR ENERGO se zúčastnilo 6 824 návštěvníků, kteří měli možnost prohlédnout si expozice 101 vystavovatelů z České republiky, Litvy, Polska a Turecka. Naprostou novinkou byl ENERGO SUMMIT, vrcholná událost energetického průmyslu. Ten proběhl první den veletrhu a setkal se s nebývale velkým ohlasem. Příspěvky řečníků z České republiky, Polska a Německa si přišlo vyslechnout 248 odborníků, mezi nimi také zástupci velvyslanectví Španělska, Číny, Itálie, Ruska, Thajska a Rakouska. Akce zaujala i Českou televizi, která natočený materiál použila pro pořad Ekonomika ČT24.

Hlavním cílem organizátora veletrhu FOR ENERGO bylo představení novinek a trendů z oblasti energetiky, elektrotechniky, elektroniky a automatizace. Kromě klasických expozicí významných českých a zahraničních společností, měli návštěvníci možnost nahlédnout do interaktivní ENERGY ZÓNY, kterou připravil generální partner, skupina ČEZ. Dále měli možnost účastnit se konferencí a seminářů, zaměřených na různá témata a probíhajících v rámci doprovodného programu. Byla připravena testovací dráha určena výhradně pro zkušební jízdy elektrokol. K vidění bylo množství ojedinělých exponátů dopravních prostředků využívajících elektrický pohon, jako například automobil Tesla Roadster Sport 2.5, model Tesla S od společnosti AMILO Car nebo Nissan Leaf.  

V roce 2020 očekáváme větší nárůst v prodejích elektromobilů, veřejnost si bude moci vybrat z širší nabídky vozidel a od více značek. Pokud dosud omezoval rozvoj elektromobility nedostatečný počet dobíjecích stanic, počítáme do budoucna s tím, že posílí i tato infrastruktura,“ komentuje vývoj v oboru pan Tomáš Chmelík ze společnosti ČEZ, a.s., jeden z řečníků ENERGO SUMMITu.

Prostor dostaly také studentské projekty a výzkumné práce, mezi které patřil elektrický chopper BLUE ELYCTRA, experimentální letoun či automobil Trabant upravený na elektrický pohon.

„Obnovitelné zdroje energie, energetická účinnost a rozvoj nových energetických technologií jsou hlavními tématy současné evropské energetické politiky. Je mi proto potěšením převzít záštitu nad letošním ENERGO SUMMITem,“ napsal Günther H. Oettinger ve svém pozdravu účastníkům ENERGO SUMMITu 2014. Günther H. Oettinger, současný německý eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost, tím poukázal na důležitost této akce a jeho slova potvrdila, že témata summitu byla vysoce aktuální.  Program summitu byl rozdělen do čtyř samostatných tematických bloků, na pódiu se vystřídalo devět odborníků a jejich příspěvky podnítily řadu zajímavých diskuzí.

Již na jaře 2015 se můžete těšit na další ročník veletrhu FOR ENERGO, který proběhne v rámci souboru jarních průmyslových veletrhů v termínu od 21. do 23. dubna 2015. Hlavním cílem je vytvořit jedno místo pro setkávání odborníků a prezentování novinek a trendů z jednotlivých oblastí průmyslu. Stejně jako letos bude opět připraven zajímavý doprovodný program.

Výstaviště PVA EXPO PRAHA se stále inovuje, návštěvníci se mohou těšit na zcela nový multifunkční konferenční sál s kapacitou až 650 osob, který mimo jiné nabídne i velkorysé foyer a galerii.  Vystavovatelé mohou očekávat velmi vstřícnou cenovou politiku, zvýhodněna bude především plocha pro prezentaci strojů. 

 

Bližší informace včetně přihlášek na jednotlivé veletrhy naleznete na www.prumysloveveletrhy.cz

 

ABF, a.s., Mimoňská 645, 190 00 Praha 9, tel: +420 225 291 136, e-mail: prumysl@abf.cz

08.12.2014 10:40

Společnost EKONOX, s.r.o., si Vás dovoluje srdečně pozvat dne 16. 1. 2015 do Pardubic na workshop Hlášení přes systém ISPOP – vody, odpady, ovzduší, IRZ.

Dne 1. 8. 2014 byla spuštěna nová verze systému ISPOP. Kromě grafických změn, které vedou k přehlednosti užívání systému, došlo ke změně způsobu stažení PDF formulářů v uživatelských účtech.   

Workshop je koncipován do čtyř částí dle jednotlivých ohlašovacích povinností z oblasti vod, ovzduší, odpadů a IRZ. V úvodu každého okruhu budou účastníci stručně seznámeni se základními povinnostmi dle platné legislativy, na kterou bude navazovat praktická ukázka vyplnění formulářů pro vybrané modelové příklady (formuláře budou k dispozici v tištěné podobě a na CD).

Hlavním cílem našeho setkání by mělo být to, že po absolvování workshopu (každý účastník obdrží,,Osvědčení") budete schopni si sami vypracovat jednotlivá hlášení!

 

Přednášející:

Ing. Jitka Hofmanová, EKONOX, s.r.o. Pardubice

Ing. Barbora Ročňová, EKONOX, s.r.o. Pardubice

 

Další informace:

Termín: 16. ledna 2015

Místo konání: Dům kultury Dukla Pardubice

Cena: 1 694 Kč, včetně DPH

Bližší informace naleznete na https://vzdelavani.ekonox.cz.

08.12.2014 09:09

Ministerstvo životního prostředí vypořádalo připomínky k novele zákona o odpadech, nicméně vládě ho předloží s rozporem. Ty se týkají působnosti zákona ve vztahu k odpadním vodám a sedimentům a dále zpřístupňování vybraných dat ohlášených podle zákona o odpadech Českému statistickému úřadu. Novela je zejména reakcí na infringementové řízení, implementuje další nařízení v oblasti baterií a akumulátorů a v neposlední řadě reaguje na tzv. Ekoaudit.

Novela je je zejména reakcí na infringementové řízení, které je s ČR vedeno ze strany Evropské komise k nesprávné transpozici směrnice o odpadech a to v oblasti působnosti zákona, definic, hierarchie nakládání s odpady, obsahu plánů odpadového hospodářství a vymezení jednotlivých způsobů využívání a odstraňování odpadů v přílohách č. 3, 4 a 12. Navrhovaným zákonem je dále zajišťována implementace dvou předpisů EU v oblasti odpadních baterií a akumulátorů.

Do zákona o odpadech se doplňují ustanovení o podmínkách provozu zařízení na recyklaci lodí a související kompetenční a sankční ustanovení. Předkládaný návrh zákona též zajišťuje adaptaci na nařízení o přepravě odpadů.  Na základě požadavků se do zákona o odpadech doplňuje kompetence České inspekce životního prostředí ke zpracovávání plánů kontrol přepravy odpadů. Návrh v neposladní řadě reaguje rovněž na podněty z další etapy aktualizace konkrétních opatření k posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání v České republice z pohledu právních předpisů na ochranu životního prostředí (tzv. ekoaudit).

Návrh MŽP předkládá vládě s rozpory s Ministerstvem dopravy, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Českým statistickým úřadem a Svazem měst a obcí České republiky. Rozpory se týkají: PůsobnostI zákona o odpadech ve vztahu k odpadním vodám (§ 2 písm. a) zákona o odpadech), působnosti zákona o odpadech ve vztahu k sedimentům vymezeným ve stávajícím § 2 písm. h) tohoto zákona a zpřístupňování vybraných dat ohlášených podle zákona o odpadech Českému statistickému úřadu - rozpor s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českým statistickým úřadem. Více ZDE.

08.12.2014 08:28

Reforma evropského trhu s emisními povolenkami začíná dostávat konkrétní obrysy a ceny povolenek na ně reagují růstem. Od září tuna emisí oxidu uhličitého zdražila o 20 procent na pátečních 6,70 eura. Od 20. listopadu přitom cena povolenky rostla i nad sedm eur za tunu. Klíčovým bodem reformy je vytvoření stabilizační rezervy, kam se postupně umístí přebytečné povolenky, které nyní udržují cenu CO2 nízko. Ve výborech Evropského parlamentu nyní sílí hlasy, které chtějí rezervu spustit dříve než v plánovaném termínu 2021. Z členských států prosazuje brzký start reformy především Německo. Česko podporuje spuštění stabilizační rezervy od roku 2021 s tím, že se do ní převedou i odložené povolenky. Více ZDE

 

 

Zdroj: E15

Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/reforma-zdrazi-emisni-povolenky-uz-pristi-rok-1143693#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/reforma-zdrazi-emisni-povolenky-uz-pristi-rok-1143693#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

08.12.2014 07:58

DSC_1089

Vítězem soutěže NEJinovátor Jihomoravského kraje 2014 se stala společnost ASIO, spol. s.r.o. zabývající se vývojem, výrobou a dodávkami technologií pro čištění odpadních vod, která uspěla v konkurenci téměř dvou set firem. Cílem soutěže, která odstartovala v červenci letošního roku, bylo najít organizaci s nejlepším řízením inovací. Zástupce vítězné společnosti převzal ocenění a titul „NEJinovátor Jihomoravského kraje 2014“ z rukou hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

Kvalita a velký počet přihlášených firem do soutěže jen potvrzují, že Jihomoravský kraj je lídrem mezi regiony v oblasti inovací. Zároveň je to pro nás důkaz, že sázka na podporu vědy, výzkumu a inovací ze strany kraje, byl krok správným směrem,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Vítěz soutěže, společnost ASIO, spol. s.r.o., se zabývá vývojem, výrobou a dodávkami technologií pro čištění odpadních vod, úpravu vod a čištění vzduchu. V současnosti má zastoupení ve dvaatřiceti zemích světa, kde její produkty nacházejí uplatnění zejména při čištění odpadních vod z rodinných domů, obcí, měst, nemocnic a v různých průmyslových odvětvích.

Na druhé příčce se umístila společnost INVEA-TECH a.s. zabývající se vývojem softwaru a hardwaru v oblasti bezpečnosti informačních sítí. V současnosti působí celosvětově prostřednictvím obchodních partnerů. V letošním roce se zařadila do žebříčku ACE top 100 nejvíce inovativních ICT společností v Evropě.

Třetí místo mezi firmami s nejlepším řízením inovací obsadila společnost KULIČKOVÉ ŠROUBY KUŘIM,a.s., která svou činností navazuje na dlouholetou tradici výroby obráběcích strojů v Kuřimi. Široké spektrum výrobků nachází uplatnění při výrobě obráběcích strojů, automatizační techniky či ve farmaceutickém, automobilovém a leteckém průmyslu.

Vítězná firma ASIO, spol. s.r.o. získala kromě zajímavých cen také právo užívat prestižní titul „NEJinovátor Jihomoravského kraje roku 2014“. Všichni finalisté, kteří během soutěže absolvovali inovační audit, rovněž obdrželi individuální zpětnou vazbu o svých výsledcích v řízení inovací a získali srovnání s nejlepší praxí v oblasti řízení inovací na evropské úrovni.

Zúčastnit se soutěže NEJinovátor Jihomoravského kraje 2014 mohly všechny malé a střední inovativní společnosti se sídlem či významnými aktivitami na území Jihomoravského kraje s libovolným oborem podnikání. Cílem dvoukolové soutěže bylo najít organizaci s nejlepším řízením inovací.

Malé a střední podniky jsou základem každé fungující ekonomiky. Otevřený přístup k inovačním řešením mezi účastníky soutěže jasně dokládá, že jihomoravští podnikatelé se nebojí nových výzev a příležitostí,“ dodal předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

 

Více o soutěži

První ročník soutěže NEJinovátor Jihomoravského kraje 2014 byl zahájen v červenci letošního roku, kdy proběhla nominace firem. Během prvního kola soutěže odborná porota hodnotila například význam inovačních aktivit firem pro jihomoravský region, úroveň spolupráce s akademickou sférou a výzkumnou infrastrukturou v Jihomoravském kraji i úroveň reprezentace regionu firmou v zahraničí. Ve druhém kole byl účastníkům soutěže nabídnut inovační audit, v rámci kterého specializovaní inovační poradci hodnotili proces, jakým společnosti k inovacím přistupují, jak s nimi umí pracovat, jak je uvádějí do praxe a jak je dokáží zpeněžit.

V odborné porotě soutěže zasedli zástupci Jihomoravského kraje, Města Brna, Krajské hospodářské komory jižní Moravy, CzechInvestu, Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity, Útvaru transferu technologií VUT v Brně, NETME, ALTA a.s. a ZKL a.s.

Vyhlašovatelem soutěže je Unie malých a středních podniků ČR.

 

 

07.12.2014 10:21

Česká společnost Sipral se bude podílet na opláštění unikátní spalovny odpadů v Dánsku, která bude mít na své střeše stromy a lidem nabídne možnost lyžování. Spalovna Amager Bakke v Kodani se má stát nejmodernější a nejekologičtější spalovnou v Dánsku, která ročně zpracuje 400 tisíc tun odpadu a bude moci dodávat elektřinu pro asi půl milionu domácností, nadto ještě 140 tisícům kodaňských domovů zajistí teplo. Cena celého projektu se odhaduje na v přepočtu 15 miliard českých korun. Ústí komínu spalovny má být speciálně upraveno tak, aby se v něm hromadil oxid uhličitý až do objemu jedné tuny. Poté toto množství z komínu vyjde jako kouřový kroužek, má připomínat dopad lidské spotřeby na životní prostředí.

 

Zdroj: iHNED.cz (více ZDE)

06.12.2014 16:58

Dřevozpracující společnost Kronospan završila další masivní investici do ekologizace energetiky a snížení emisí ve výrobě OSB desek. V pořadí již druhé filtrační zařízení dosahující špičkové úrovně snížení emisí organických látek a prachu vybavené technologií UTWS a suchým elektrostatickým filtrem, zahájilo v areálu jihlavského závodu Kronospan svůj zkušební provoz v listopadu 2014. Realizací projektu byla pověřena stavební společnost PSJ.

Celkové náklady na filtrační technologii dosáhly téměř půl miliardy korun a výše přiznané podpory z evropských Strukturálních fondů mírně překročila 100 mil. Kč. Naplnění záměru znamená razantní snížení emisí (až o osmdesát procent) zejména organických látek vznikajících při sušení dřevních třísek pro výrobu stavebních OSB desek. Organické látky jsou nositelem charakteristických pachových vjemů ze sušení třísek, a i v této oblasti lze proto očekávat významné vylepšení.

„Nový filtr už běží ve zkušebním v provozu. Na novou technologii se provozy postupně napojují. Na filtr je už připojená první ze dvou sušáren, ta druhá se napojí pravděpodobně v příštím týdnu,“ uvedla ekoložka společnosti Magdaléna Pecnová. „Snížení emisí bude v desítkách procent, předpokládáme až osmdesátiprocentní pokles,“ dodala.

Společnost PSJ stavební práce zahájila v závěru loňského roku, přičemž k jejich vyvrcholení došlo v listopadu 2014 v návaznosti na zkušební provoz nového filtru. Z pohledu rozsahu finanční investice šlo o dosud největší zakázku, kterou PSJ v tomto výrobním areálu realizovala. Projekt představoval instalaci nových roštových generátorů horkého plynu na spalování biomasy a filtrační zařízení s technologií UTWS a suchým elektroodlučovačem. To obnášelo montáž tepelného výměníku, mohutných potrubních tras, odtahového ventilátoru a elektrostatického filtru pro odloučení tuhých znečišťujících látek.

„Zakázka zahrnovala odstranění stávající spalovací a směšovací komory sušárny v rámci výrobní linky OSB desek. Součástí naší dodávky byly též navazující provozní úseky přípravy třídění paliva, potrubní rozvody a ocelové konstrukce,“ uvedla Ing. Jaroslava Fajmonová, projektová manažerka PSJ z realizujícího Regionu Morava.

  

05.12.2014 18:25

Město Ostrava je skokanem roku a zároveň vítězem celostátní soutěže Zelená informacím o nejlepší prezentaci o životním prostředí na internetových stránkách měst. Smyslem soutěže je najít nejzdařilejší prezentace životního prostředí na oficiálních internetových stránkách měst, přičemž by měla motivovat města k uživatelsky přátelskému elektronickému publikování údajů o životním prostředí s využitím originálních forem a vhodných indikátorů. V soutěži se posuzují stránky všech měst a obcí s počtem obyvatel nad 5000. Gratulujeme!

 

 

Celkové pořadí měst: 

1. Ostrava
2. Přerov
3. Tábor
4. Kopřivnice
5. Praha
6. Jablonec nad Nisou
7. Svitavy
8. Louny
9. Vimperk
10./11. Hustopeče
10./11. Frýdek-Místek
12. Opava
13. Čelákovice
14. Zlín
15./16. Bakov nad Jizerou
15./16. Jirkov

05.12.2014 18:10

Na ministerstvu životního prostředí (MŽP) končí ředitelka odboru posuzování vlivů na životní prostředí Jaroslava Honová. ČTK to potvrdila mluvčí resortu Petra Roubíčková. "Ředitelka odboru posuzování vlivů na životní prostředí bude na návrh náměstkyně Bereniky Peštové odvolána a toto bylo paní ředitelce včera sděleno." odpověděla Roubíčková. Ministerstvo důvody odvolání Honové médiím nesdělilo. Vedením odboru bude do jmenování nového ředitele pověřený Petr Slezák.

 

 

Zdroj: Českénoviny.cz

05.12.2014 18:09

NOVĚ REAKCE MŽP! Odborníci Eurostatu potvrdili správnost definicí, metod a zdrojů dat Českého statistického úřadu z odpadového hospodářství, zvláště pak z oblasti komunálních odpadů. Postavili se tak plně za údaje ČSÚ produkované a zasílané do Eurostatu. Informační systém Ministerstva životního prostředí nesplňuje parametry evropského statistického systému a jeho výsledky se proti oficiální statistice výrazně liší. Ministerstvo v posledních měsících vyvíjelo na ČSÚ nátlak, aby přebíral jejich data a zasílal je do Eurostatu.

Na rozdíl od ostatních států EU existují v České republice dvoje data o vzniku a nakládání s odpady. Jsou to jednak oficiální data publikována ČSÚ, jednak data z informačního systému odpadového hospodářství Ministerstva životního prostředí (MŽP). Tato data se výrazně liší, především v oblasti produkce komunálních odpadů.

V souvislosti s Operačním programem životního prostředí (OPŽP) rozhodla Evropská komise v říjnu 2014 používat výhradně data Eurostatu, kterému zasílá svá data ČSÚ. Ministerstvo životního prostředí proto opakovaně žádalo ČSÚ, aby přebíral jejich data a zasílal je jménem ČSÚ do Eurostatu. „ČSÚ tento požadavek vnímá jako nátlak a ohrožení své nezávislosti,“ říká předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Data MŽP nejsou postavená na statistických principech a slouží především administrativním účelům. To potvrdili i zástupci Eurostatu, kteří přijeli celou záležitost posoudit. „Evidence MŽP není vhodná pro statistické účely, ale mohla by být využita jako cenný doplňující zdroj statistiky odpadů, kterou zpracovává ČSÚ,“ zkonstatovali odborníci Eurostatu.

O detailech spolupráce v oblasti statistiky odpadů budou jednat představitelé ČSÚ a MŽP v následujících týdnech.

 

Reakce MŽP na TZ ČSÚ: Informace v tiskové zprávě ČSÚ neodpovídají současnému stavu jednání s Eurostatem

 

Vykazování dvojích dat o odpadovém hospodářství není problémem jen České republiky. Rozdílná data o odpadovém hospodářství ohlašuje do Evropské komise většina evropských států a téměř nikde, mimo Finsko, se vzhledem k odlišným metodikám neshodují. Toto je doloženo ve veřejně dostupné dopadové analýze k návrhu změn legislativy EU v oblasti odpadů (tzv. waste package), oficiálním dokumentu Evropské komise.

EK nikdy nerozhodla o tom, že data MŽP mají pouze administrativní účel, nebo že jsou dokonce nesprávná. MŽP dlouhodobě plní ohlašovací povinnosti podle řady evropských právních předpisů a údaje byly ze strany EK vždy akceptovány. MŽP taktéž zasílá svá data o plněných cílech Eurostatu. Eurostat má tedy k dispozici data jak MŽP, tak i data ČSÚ. EK bude do budoucna, podle návrhu nové odpadové legislativy, požadovat jedna data z členského státu zpracovaná na základě jedné metodiky.

Ve vztahu k novému Operačnímu programu Životní prostředí (OPŽP) rovněž nebylo a není nikde uvedeno, že se má nový OPŽP řídit daty ČSÚ. Naopak, ve schválené Dohodě o partnerství Evropská komise akceptovala data obou institucí, ovšem s tím, že do budoucna bude pro účely OPŽP požadovat jedna data z členského státu.

Ministerstvo životního prostředí rozhodně nevytvářelo jakýkoli nátlak na ČSÚ, aby jej ČSÚ muselo vnímat jako ohrožení své nezávislosti. MŽP pouze dlouhodobě upozorňuje na mnohamilionovou rozdílnost v produkci a nakládání se všemi odpady v České republice, přičemž MŽP disponuje daty od mnohem většího počtu subjektů, které jsou povinny ohlašovat data podle zákona o odpadech. Neohlášení dat nebo ohlášení nesprávných údajů je ze zákona sankcionováno ČIŽP.

MŽP na jaře 2014 zahájilo jednání s ČSÚ, jejichž cílem mělo být podrobné porovnání metodik a dat získávaných oběma institucemi. Metodika MŽP je veřejně dostupná. Naopak ČSÚ nikdy neměl zájem podrobné metodiky porovnat a nebyl doposud ochoten ke spolupráci. ČSÚ podrobnou metodiku pro možné porovnání ministerstvu nikdy nedodal a porovnání se dlouhodobě vyhýbá.

I proto vítáme snahu Eurostatu napomoci při hledání řešení. Eurostat vyzval před několika dny na společném jednání obě strany k porovnání dat a metodik s cílem zjištění příčiny rozdílnosti dat. ČSÚ až na písemný požadavek Eurostatu přislíbil poslat podrobnější podklady.

Eurostat zároveň pozval obě strany k technickému jednání v lednu do Lucemburku. Je tedy zřejmé, že se Eurostat zatím na žádnou stranu nepřiklonil, neboť zatím ani metodiku a data MŽP nijak podrobně nezkoumal.

Tón odkazované tiskové zprávy ČSÚ připadá MŽP zcela nepřiměřený, vzhledem k jednáním, která se aktuálně vedou.

 

 

Zdroj: Český statistický úřad

Záznamy: 9423 - 9436 ze 11640
<< 672 | 673 | 674 | 675 | 676 >>

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE

 

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Staré ekologické zátěže

 

Membránové technologie ve službách udržitelnosti
Redakce OF

Stabilizace: rychlá a efektivní úprava geomechanických vlastností zemin systémem ALLU
Ivo Cerný

Odstraňování starých ekologických záteží stálo už pres 66 miliard korun. Trvá více než 30 let a stále není hotovo
Hana Kadecková

Jak ochránit investice pred skrytými environmentálními riziky?
Tereza Voláková a Luboš Maršálek

Návrh směrnice o monitorování a odolnosti půdy a problém terminologie sanačních technik
Zdenek Suchánek

Revoluce v masném prumyslu
Redakce OF

Seminář o zálohování: klíčové informace a nové perspektivy
Petr Novotný

Jednotné environmentální stanovisko a změny zákonu na úseku životního prostředí
Jitka Jelínková a Miloš Tuhácek

Jak udržitelnost mení naše podnikání a společnost?
Redakce OF

Trendy zmen podmínek pro strategické rízení udržitelného materiálového hospodářství ČR
Bohumil Beneš

Kroky udržitelného stavebnictví
Jirí Nouza

Jak elektromobily pomohou k rešení klimatické krize
František Vörös

Sanace ohnisek kontaminace v bývalém areálu TDV Duchcov
Radek Cervinka, Ondrej Lhotský, Ondrej Urban a Jakub Kubálek

Likvidace Li-Ion baterií: co byste meli vědět a nejcastejší otázky a odpovedi
Redakce OF

ECCOTARP: specialista na záchyt unikajících nebezpečných látek
Veronika Karbanová

Bývalý distribucní sklad PHM v Novém Bohumíne: komplexní sanace a biodegradace
Jirí Kamas, Miroslav Minarík a Antonín Stríbrný

Dekontaminace průmyslového areálu a jeho proměna v moderní městské centrum
Vojtech Dvorák, Jakub Barvír a Petr Lacina

Mapování antropogenní kontaminace sedimentu přehradních nádrží v povodí Váhu
Martin Žídek

První výzkum kontaminace sedimentu z Kachovské nádrže provedl ukrajinsko-český tým
Marcela Cernochová a Jindrich Petrlík

 

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Květen    
22.-23.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
23.5. Odpady v podnikové ekologii
28.5. iKURZ: Nová pravidla pro nakládání s odpady ze zdravotnictví
28.5. Aktuální témata lesního hospodářství
29.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 30.5.
30.5.    Novela vodního zákona v souvislosti s novým stavebním zákonem
Červen    
3.-4.6. 28. ročník odborné konference
MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANA OVZDUŠÍ
3.-6.6. Konference Pitná voda 2024
4.6. iKURZ: modul PIO / ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
5.6. Práce s modulem OLPNO, ILNO a evidence odpadů v IS ENVITA
11.6. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek ve firmě ve vazbě na požadavky zákona o odpadech pro implementaci do praxe
14.6. iKURZ: Mobilní zařízení pro sběr versus obchodník rozdíly, výhody a povinnosti podle nové legislativy
18.6. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování:
19.6., 20.6.
25.6. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady, vč. kalů a specifické nakládání s nimi
27.6. Evropské obalové symposium
Srpen    
20.8. Změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky
Opakování: 21.08., 22.08., 22.10., 23.10., 26.11., 27.11., 28.11
29.8. iKURZ: Odpadová legislativa po ukončení přechodného období a její dopad na původce odpadů od 1. 1. 2025
Opakování: 27.9.
Září    
3.9. iKURZ: práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
4.9. iKURZ: Jak efektivně pracovat s IS ENVITA Obec
5.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – nová vyhláška dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech
10.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 11.09., 5.11., 6.11., 7.11.
12.9. iKURZ: modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
17.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum včetně nových evidenčních povinností od 1.1.2025
Opakování: 18.9.2024
19.9. Práce s IS ENVITA SKLAD A OBCHOD na PC
Říjen    
1.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovým odpadem od 1. 1. 2025 v souladu s novými evidenčními povinnostmi
3.10. WEBINÁŘ: Jak v IS ENVITA v modulu EKO – KOM vytvořit čtvrtletní výkaz o celkovém množství a druzích komunálního odpadu vytříděných a odstraněných v obcích
8.10. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí
8. 10.  Aktuální témata lesního hospodářství
10. 10. iKURZ: Nakládání s odpady z pohledu obce od 1. 1. 2025