Novinky

25.05.2015 10:08

NOVÉ DOTACE Ministerstvo životního prostředí dnes otvírá příjem žádostí o dotace na podporu osvěty čisté mobility. Z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR uvolnilo celkem 20 milionů Kč na zvýšení informovanosti veřejnosti o používání alternativních technologií v dopravě pro zlepšení stavu ovzduší především ve městech. Zájemci o dotaci mohou své žádosti zasílat na Fond poštou nebo je osobně odevzdat v podatelně, a to až do 30. června 2015.

„Problém městské mobility spojený se zátěží ovzduší emisemi výfukových plynů je dlouhodobým problémem všech větších měst. 20 miliony korun v právě vypsané výzvě chce Ministerstvo životního prostředí podpořit zvýšení povědomí veřejnosti o výhodách využití alternativních technologií v dopravě, využívání veřejné hromadné dopravy, výhodách alternativní a nemotorové dopravy a o dalších opatřeních pro zlepšení ovzduší ve městech, jakými jsou například nízkoemisní zóny. Chceme tak přispět ke snížení negativních vlivů emisí z dopravy na životní prostředí i zdraví obyvatel a také splnit závazky ČR, které vyplývají z evropských a národních strategií,“ vysvětluje Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí pro fondy EU, finanční a dobrovolné nástroje.

Města a obce mohou žádat o dotace na informační kampaně. Jejich cílem je zlepšit a zrychlit komunikaci stávajících i připravovaných městských plánů udržitelné mobility a na ně navazujících opatření, včetně propojení s dalšími aktivitami a programy, jakým je např. Evropský týden mobility. „Cílem podporovaných kampaní je seznámit širokou veřejnost nejen s moderními způsoby ekologické dopravy či informovat o stanovištích a možnostech využívání výhodného krátkodobého parkování Park&Ride, Kiss&Ride, ale i s jejich výhodami,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Díky kampaním bude veřejnost informována o pozitivním efektu vozidel s alternativním pohonem na životní prostředí a zdraví obyvatel, o ekonomických přínosech a úsporách nebo o bezpečnosti vozidel na alternativní pohon v porovnání s automobily na konvenční pohon. Cílem je motivovat veřejnost k využívání veřejné hromadné dopravy a nemotorového nebo pěšího způsobu dopravy.

Projekty cílí na problematiku dopravy v 26 statutárních městech, včetně Prahy, přičemž v právě vyhlášené výzvě může být v každém statutárním městě podpořen pouze jeden projekt. Výše podpory na jeden projekt se pohybuje od 300 tisíc až do 2 milionů korun. Maximální výši podpory lze čerpat do 80 % rozpočtu projektu.

Výzva č. 2/2015 spadá do environmentální prevence Národního programu Životní prostředí.

Příjemci podpory jsou: právnické osoby, které jsou založeny k nepodnikatelským účelům, zejména nadace a nadační fondy, obecně prospěšné organizace, územní samosprávné celky, svazky obcí, právnické osoby založené nebo zřízené územními samosprávnými celky, veřejné výzkumné instituce, spolky a ústavy.

 

Dokumenty ke stažení odkazEM na SFŽP:

25.05.2015 09:25

Protože se o biopalivech (především díky jednomu poslanci, který si na tomto tématu staví další politickou kariéru) opět objevila řada výmyslů a lží, chtěl bych zde některé nejčastější mýty rozptýlit. Podobný materiál už jsem na blog dával v roce 2012, tedy v roce, kdy Kalouskova vláda schvalovala koncepci pro podporu biopaliv od roku 2015 (dnes o tom ale Miroslav Kalousek neví...).

 

 

Mýtus: EU končí s biopalivy

Poslední zásadní hlasování Evropského parlamentu (Q1/2015), navazující na hlasování Rady EU v září 2014 potvrdilo cíl 10% náhrady energie v dopravě v EU do roku 2020 a současně limitovalo užití biopaliv z potravinářské biomasy z tohoto celkového cíle na úrovni 70 %, tj. 7 % náhrady energie v dopravě. I tento limit bude v ČR znamenat jejich další nárůst o cca 25 %.

 

Mýtus: Andrej Babiš si vymyslel biopaliva a povinné přimíchávání

První evropská směrnice o přimíchávání biopaliv do pohonných hmot vznikla v roce 2003 a připravovala se 5 let, tedy od roku 1998. Cílem EU je 10 % podíl biopaliv do r. 2020 a na základě posledního vývoje je jasné, že se tento cíl nemění.

 

Mýtus: Když se neschválí novela zákona o spotřebních daních, biopaliva v ČR úplně skončí

Opět nepravda. V souladu s evropskou legislativou a se zákonem o ochraně ovzduší se budou biopaliva přimíchávat dále, ale pouze v rámci povinného přimíchávání. Velikost trhu biopaliv zůstane v ČR prakticky nezměněna, jen dojde ke zdražení pohonných hmot pro všechny motoristy. V budoucnu však bude muset dojít nárůstu této povinnosti.

 

Mýtus: Když se neschválí novela zákona o spotřebních daních, tuzemským výrobcům skončí miliardový byznys

Biopaliva se budou přimíchávat, tedy i vyrábět dál. Navíc i v případě, že by nebyla poptávka na českém trhu, čeští výrobci mohou a budou vyvážet - jako už nyní vyváží - cca 30 % svojí produkce.

 

Mýtus: Nová legislativa zvyšuje podporu pro biopaliva

Naopak. Navržený druhý víceletý program podstatně zpřísňuje podmínky pro používání biopaliv – ruší nulovou spotřební daň u 100% biopaliv a zavádí nově sazbu spotřební daně až cca 2  Kč/litr, zvyšuje sazbu spotřební daně u směsných biopaliv (SMN 30, E 85) a zároveň omezuje zatím neomezené započítávání vysokoprocentních biopaliv do zákonné normy povinného přimíchávání.

 

Mýtus: Agrofert napsal a proloboval novelu zákona o spotřebních daních, která prodlužuje podporu biopaliv

Není to pravda. Současný druhý víceletý program se na ministerstvu zemědělství připravoval již od roku 2013 a do vlády šel bez pozornosti médií v srpnu 2014. Vzhledem k tomu, že jde o daňový zákon, mělo ho předkládat Ministerstvo financí, avšak kvůli ohlášenému střetu zájmů Andreje Babiše ho předkládalo ministerstvo zemědělství. Když nebude přijata novela zákona o spotřebních daních podle nově navržených podmínek, tak daňová podpora pravděpodobně skončí 1. 7. 2015. Biosložky se do paliv budou přimíchávat dál do úrovně povinného přimíchávání, pouze to povede ke zdražení pohonných hmot.

 

Mýtus: Víceletý program podpory biopaliv neměl pokračovat

Není to pravda. Již při schvalování prvního programu v letech 2008/2009 bylo jasné, že se bude opakovat, protože program podpory bylo možné notifikovat v EU pouze maximálně na 6 let, a bylo jasné, že potřeba vysokoprocentních biopaliv bude pro plnění povinnosti snižování emisí třeba i po roce 2016. 

 

Mýtus: Veškerá povinnost přimíchávat biopaliva se v ČR plní vysokoprocentními, tj. daňově podporovanými biopalivy

Není tomu tak. V roce 2014 se povinnost přimíchávat biopaliva plnila z přibližně 30 % vysokoprocentními biopalivy a ze 70 % nízkoprocentními.

 

Mýtus: V okolních státech nikdo biopaliva nepodporuje

V ČR je podpora biopaliv obecně nižší než v okolních státech, stejně jako aktuální objem přimíchávání. Například v Rakousku nebo na Slovensku je uplatněna nulová sazba spotřební daně i objem biopaliv v nízkoprocentních směsích, v ČR nikoli. V jiných státech, například Belgii nebo Francii, funguje nebo fungoval takzvaný kvótní systém, který prakticky podporoval pouze domácí producenty. V Polsku zase platí, že 70 % biosložek musí pocházet z domácích zemědělských surovin.

 

Mýtus: Potřebu biopaliv v ČR plní pouze domácí výrobci

Není tomu tak, asi 35 % spotřeby se do ČR dováží, stejně tak se část tuzemské výroby musí vyvézt.

 

Mýtus: Víceletý program, schválený v roce 2009, byl přísnější

Není tomu tak. Původní program vůbec nelimitoval započítávání vysokoprocentních biopaliv proti povinnému přimíchávání, čímž povoloval čerpání podpory bez omezení. Teoreticky bylo možné veškerou povinnost splnit podporovanými biopalivy, což by mělo enormní dopad do rozpočtu. Díky nulové spotřební dani nebyla některá biopaliva pod dostatečnou kontrolou celní správy. To vše projednávaný nový program napravuje.

 

Mýtus: Po roce 2020 biopaliva skončí

Je jisté, že v období 2020 – 2030 bude pokračovat masivní snaha nejen EU, ale i dalších kontinentů o snížení emisí CO2, a to nejen v dopravě. Zde bude jistě předmětem diskuse určit procentuální podíl první a druhé generace biopaliv. S ohledem na vysokou míru úspory CO2 budou česká biopaliva první generace na trhu i nadále po roce 2020, protože jejich příspěvek k plnění tohoto cíle je velký.

 

Mýtus: Biopaliva první generace škodí přírodě a nepřinášejí snížení emisí CO2

Není to pravda. Všechna biopaliva první generace vyráběná v ČR mají nezávislým mezinárodním auditem prokázanou úsporu emisí větší o 50 % a více oproti fosilním palivům. Někteří výrobci dosahují úrovně úspory i přes 65 %.

 

Mýtus: Zachrání nás biopaliva druhé generace

Výroba i suroviny budou  zřejmě dražší než u biopaliv první generace, přičemž jejich vyšší úspora emisí CO2 oproti první generaci bude minimální. Budou pak vyžadovat pravděpodobně dokonce vyšší míru daňové či jiné podpory než biopaliva první generace. V ČR to však bude znamenat podstatné omezení odbytu zemědělských komodit a nutnost jejich zvýšeného exportu, případně dovoz surovin pro jejich výrobu místo využití lokální zemědělské produkce.

 

Mýtus: Když se v ČR přestanou vyrábět biopaliva, přestane se pěstovat řepka

Nepřestane, a to s ohledem na vysokou poptávku v okolních zemích. Bude se pěstovat nadále, bude se však vyvážet a finální biopaliva se budou do ČR dovážet.

 

Mýtus: Řepka se používá jen na biopaliva

Naopak. Na biopaliva jde o něco méně než polovina řepky (47 %). V roce 2000 bylo 325 000 ha hektarů řepky, což je 9,2 % zemědělské půdy, v roce 2014 byla řepka oseta na 389 tis. ha, což je 11,1 % zemědělské půdy. V průměru za poslední roky jde 40 % na biopaliva, 27 % na výrobu potravin a 33 % na export.

 

Mýtus: Biopaliva se vyrábí jenom z řepky

Sice je řepkový methylester nejkvalitnější přísadou do motorové nafty, ale je možné estery vyrábět i z rostlinných olejů, jako jsou palmové nebo sójové, které se však v ČR ani EU nevyrábí. Současně se vyrábí bioetanol z kukuřice, cukrové řepy nebo pšenice či dalších škrobnatých nebo cukernatých surovin.

 

Mýtus: Biopaliva ubírají půdu pro potravinovou soběstačnost v ČR

I kdybychom chtěli stoprocentní potravinovou soběstačnost (cca 50 % potravin se do ČR dováží), tak by i tak bylo volných 720 tisíc ha orné půdy a 200 tisíc ha trvale travnatých ploch.

 

Mýtus: Řepka škodí polím

Naopak. Řepka je výhodná jako předplodina před obilninami a zvyšuje výnos obilovin o 300 až 400 kg/1 ha.

 

Mýtus: Celá řepka (nebo jiné zemědělské suroviny) se při výrobě spotřebují na biopaliva

Není tomu tak. Při výrobě biopaliv první generace se současně vyrábějí řepné šroty (nebo kukuřičné a lihovarské výpalky), které jsou významnou součástí krmných směsí pro hospodářská zvířata, a jsou tak přímo určené k využití v potravinářském sektoru. Pokud se tyto produkty nebudou vyrábět v tuzemsku, budou se místo nich dovážet sójové šroty zejména z Jižní Ameriky (kde se kvůli tomu kácí deštné pralesy).

 

Mýtus: Tuzemští výrobci mají monopol na dodávku biopaliv pro ČEPRO

Nemají. Nákup biopaliv probíhá formou veřejných zakázek, dodavatelé navíc každý měsíc znovu soutěží v cenových minitendrech. Přihlásit se může kdokoli. Navíc 35 % biopaliv se do ČR dováží. ČEPRO nemá povinnost nakupovat od tuzemských podniků a část biopaliv podle dostupných a veřejných informací dováželo a dováží z okolních států.

 

Mýtus: Česká legislativa záměrně blokuje další generace biopaliv

Není tomu tak. Již roky česká legislativa počítá i s dalšími generacemi biopaliv a mají již dnes stejnou možnost podpory jako první generace. V případě ukončení podpory vysokoprocentních biopaliv paradoxně i tato tzv. vyspělá biopaliva o tuto podporu přijdou.

 

 

Zdroj: Blog A. Babiše na iDNES.cz

25.05.2015 09:09

Maroš Šefčovič přicestuje do Prahy v rámci nedávno zahájené „Energy Union Tour“ – série návštěv členských států Evropské unie, jejichž cílem je osobně představit plán na vytvoření energetické unie a získat stanoviska vlád, národních parlamentů a dalších relevantních organizací a skupin, jako jsou sociální partneři, zástupci podnikatelské sféry či neziskových organizací.

Na úvod svého pracovního programu se v úterý ráno místopředseda Evropské komise setká s poslanci a senátory Parlamentu České republiky, kteří jsou členy senátních a sněmovních výborů a podvýborů zabývajících se evropskými záležitostmi a energetikou.

Následovat budou dopolední bilaterální jednání s předsedy obou komor – nejprve s předsedou Senátu Milanem Štěchem a následně s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem.

Na pracovním obědě, který s podtitulem „Energetická unie – cesta k energetické účinnosti a úsporám?“ pořádá nezisková společnost Prague Twenty, se Maroš Šefovič setká s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a promluví s významnými představiteli odvětví energetiky v České republice.

Na závěr své návštěvy České republiky se Maroš Šefčovič od 14:00 zúčastní zahájení 10. ročníku Evropského jaderného fóra, v jehož úvodní části vystoupí s projevem spolu s předsedy vlád České republiky a Slovenské republiky Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem a následně se zúčastní společné tiskové konference.

U příležitosti chystané cesty Maroš Šefčovič uvedl: „Hlavní záměr projektu energetické unie jsem v České republice představil již během své předchozí návštěvy letos v dubnu. Nyní přijíždím hovořit nejen o konkrétních a hmatatelných přínosech tohoto návrhu. Chtěl bych jednat i o obtížích, před kterými na cestě k energetické unii stojí EU jako celek i jednotlivé členské státy.“ 

Maroš Šefčovič je slovenské národnosti a členem Evropské komise je od roku 2009. V současné Komisi předsedy J.-C. Junckera má funkci místopředsedy odpovědného za energetickou unii.

 

Další informace:

23.05.2015 17:57

Vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. Dukovany by měly přijít na řadu jako první kvůli stáří elektrárny. Dnes to při návštěvě Dukovan řekl premiér Bohuslav Sobotka. Stavba prvního z bloků by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016, spuštěn ale bude možná až po roce 2030. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navštívil dukovanskou elektrárnu už v pátek a uvedl, že financování prvního nového dukovanského bloku by měla zajistit společnost ČEZ, která provozuje obě české jaderné elektrárny (více ZDE). K projednávání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné řeší, jak do budoucna financovat výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR, se vláda vrátí 3. června.

 

Čtěte také:

Podle Babiše by nový jaderný blok v Dukovan měl financovat ČEZ (22.5.2015)

Vláda schválila Aktualizaci státní energetické koncepce (18.5.2015)

 

Zdroj: ČT24, ČTK

23.05.2015 08:36

Podpora inovací v oblasti udržitelných energií - nástroj DELPHOS

Dne 18. května 2015 spustil KIC InnoEnergy Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) nový revoluční online nástroj pro hodnocení energetických produktů nazvaný DELPHOS s cílem usnadnit inovátorům uvádění výrobků v oblasti udržitelných energií na trh. DELPHOS je v současnosti jediným bezplatným nástrojem na trhu, s jehož pomocí lze předvídat dopad inovací na energetickou spotřebu, tj. na cenu za energie. V této fázi je k dispozici pro oblast větrné energie (vyrobené na souši i na volném moři), brzy ale bude rozšířen i na oblast solární energie. DELPHOS je přístupný ZDE.

 

Zdroj: Horizont 2020

22.05.2015 22:54

Výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany by měla financovat společnost ČEZ, řekl dnes ministr financí Andrej Babiš ANO při návštěvě Dukovan. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš tamtéž uvedl, že firma je nejméně zadlužená ze všech velkých evropských energetik, takže by si stavbu mohla dovolit financovat. Budování nového dukovanského bloku by podle něj mohlo začít kolem roku 2025, do provozu by pak mohl být tento blok uveden za sedm let. Záznam z tiskové konference najdete na ČT24 - ZDE.

 

 

Zdroj: ČTK, ČT24

22.05.2015 14:50

Francouzský parlament včera schválill dodatek k zákonu, který zakazuje supermarketům ničit neprodané jídlo. Norma nařizuje, aby řetězce věnovaly tyto potraviny na charitu, farmám pro zvířata, na kompostování nebo využití v energetice. Obchody nad 400 metrů čtverečních budou mít nově povinnost uzavřít dohodu s nějakou charitativní organizací.

Dodatek, který si klade za cíl rovněž omezit plýtvání ve školních jídelnách, je součástí širšího ekologického zákona. O něm Národní shromáždění stále diskutuje a musí ho schválit ještě Senát.

Francouzská vláda chce snížit během příštích deseti let plýtvání jídlem na polovinu, přičemž každý Francouz dnes ročně vyhodí 20 až 30 kilogramů potravin.

 

Zdroj: ČTK

22.05.2015 13:23

Energetická společnost ČEZ se rozhodla nevyužít svoji první opci na prodej elektrárny Počerady těžební společnosti Vršanská uhelná a.s. ze skupiny Czech Coal. Nadále bude mít ČEZ ještě jednu možnost k prodeji a to k roku 2024, pokud se tak rozhodne.

ČEZ získal tyto dvě možnosti v rámci dlouhodobého kontraktu na dodávku uhlí od Vršanské uhelné uzavřeného v roce 2013.  Smlouva zabezpečuje dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady, případně i pro ostatní zdroje ČEZ, a to eventuálně až do roku 2060. Právě tato dlouhodobá smlouva, která dává ČEZ jistotu dodávek uhlí, i fakt, že elektrárna prochází nyní další vlnou ekologizace a bude od příštího roku připravena pro provoz v následujících letech, byly důvodem pro toto strategické rozhodnutí ČEZ. ČEZ tak nadále bude vlastnit a provozovat tuto svoji největší hnědouhelnou elektrárnu.

 

Pavel Cyrani a Michaela Chaloupková potvrzeni jako členové představenstva

Dozorčí rada ČEZ, a. s., na svém dnešním zasedání zvolila členy představenstva Pavla Cyraniho a Michaelu Chaloupkovou i na další čtyřleté funkční období od října tohoto roku.

Pavel Cyrani stál u zrodu strategie Skupiny ČEZ, která se více zaměřuje na „novou“ energetiku. Aktivně se podílel také na klíčových úspěšných transakcích posledních let: např. dohoda o narovnání s Evropskou komisí, výhodný prodej elektrárny Chvaletice nebo uzavření historického kontraktu na dodávku uhlí pro elektrárnu Počerady v hodnotě 200 mld. Kč.

P. Michaela Chaloupková se angažuje v oblasti společenské odpovědnosti a udržitelného podnikání (Company Social Responsibilty) a zasloužila se zejména o zavedení jednotného centralizovaného nákupu ve Skupině ČEZ (úspory 30 mld. Kč jen za posledních 6 let).

22.05.2015 12:28

DOPORUČUJEME! Jak může Česká republika a EU jako celek zaručit spolehlivé a přitom cenově dostupné dodávky elektřiny a zároveň brát ohledy na klimatické a environmentální cíle? Jak může energetická politika pomoci udržet konkurenceschopnost evropských firem, zvláště ve výrobním sektoru? Cílem konference je propojit diskuzi o energetické bezpečnosti s vývojem evropských energetických trhů v kontextu vznikající evropské energetické unie. Účast je nutné potvrďit do 8. června 2015 na e-mail konference@glopolis.org. Konferenci pořádá Analytické centrum Glopolis ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR.

 

 

Stručný program:

  • 9.45–10.15 Registrace a občerstvení 
  • 10.15–10.30 Zahájení: Představení konceptu energetické unie
  • 10.30–12.30 První panel: Dopady vzájemného působení energetických politik EU (včetně rámce o cílech do roku 2030) a národních politik na evropský energetický trh a bezpečnost dodávek – jakou roli by měla zastávat energetická unie EU?
  • 12.30–13.30 Oběd
  • 13.30–15.30 Druhý panel: Český přístup k energetické politice - jak se České republice daří čelit výzvám souvisejícím s energetickou bezpečností? 
  • 15.30–16.00 Číše vína

 

Dokument ke stažení:

Pozvánka s detailním programem ke stažení (PDF, 154 KB)

 

22.05.2015 12:22

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokračuje v dalších personálních změnách. Nový šéf inspekce Erik Geuss odvolal v pražském ústředí všechny vedoucí odborů, mimo jiné ovzduší, odpadů, ochrany přírody, CITES i právního. Místo odborů mají vzniknout nová oddělení. Na vedoucí místa jsou vypsány konkurzy, na přihlášení do některých ale není ani týden. Mluvčí inspekce Radka Bruketová zdůvodnila změny služebním zákonem, jehož pravidlům se má inspekce podřídit. Mezi zaměstnanci však panují obavy, že se Geuss zbavuje nepohodlných lidí. Více ZDE

 

 

Komentář ČIŽP zde dne 19.5.2015 pro www.tretiruka.cz:

V souvislosti s postupnou aplikací služebního zákona vstoupila Česká inspekce životního prostředí do poslední etapy jeho implementace.

Vzhledem k dosavadní organizační struktuře ČIŽP, která služebnímu zákonu neodpovídá (např. stanovené počty zaměstnanců pro oddělení či odbor), bylo nutné připravit a přijmout novou strukturu a nový organizační řád.

V této souvislosti musí dojít nejenom k přejmenování útvarů, ale také například ke zrušení některých pozic, k jejich přejmenování a k novému zřízení. Tyto kroky začaly být postupně realizovány a týkají se pouze ředitelství, nikoliv oblastních inspektorátů.

Vyjádřeno v číslech: ČIZP má celkem 81 vedoucích zaměstnanců. Odvoláno jich bylo deset. Výběrová řízení proběhnou v rámci několika následujících dnů. Předpokládáme, že většina stávajících vedoucích zaměstnanců se přihlásí a svoji pozici potvrdí.

Všechny tyto nezbytné změny byly projednány s odborovou organizací a s vedením MŽP.

 

 

 

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

22.05.2015 11:04

Za pouhý týden od spuštění příjmu žádostí do  programu Nová zelená úsporám dorazilo na Státní fond životního prostředí ČR celkem 459 žádostí za více jak 123 milionů korun. To je vzhledem k celkové výši alokace téměř 11 procent z celkových prostředků připravených pro rodinné a bytové domy. A žádosti každým dnem rychle přibývají.

Zájemci o dotace z programu Nová zelená úsporám podávají své žádosti přesně jeden týden, tedy od 15. května od 10 h. Pro letošní rok je na energeticky úsporná opatření v programu připraveno 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů je určeno pro majitele rodinných domů na celém území České republiky a 500 milionů je vyčleněno na pražské bytovky.

„K dnešnímu dni evidujeme 430 odeslaných žádostí u rodinných domů za více než 95 milionů korun a dalších 1400 žádostí za předběžně odhadovaných 300 miliónů korun je ve stavu rozpracovanosti. U bytových domů bylo přijato 29 žádostí v hodnotě 28 miliónů korun,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman s tím, že žádosti nejčastěji přicházejí z Moravskoslezského, Středočeského a Jihomoravského kraje.

Loni trval příjem žádostí devět měsíců, během kterých majitelé rodinných domů zaregistrovali přes 6 tisíc žádostí za téměř 1,4 miliardy, přičemž největší nárůst přijatých žádostí SFŽP ČR zaznamenal během několika posledních týdnů před ukončením výzvy.

Letos je prozatím situace zcela opačná. „Pokud vše půjde tímto tempem, dá se očekávat, že alokace bude podle všeho úspěšně vyčerpána ještě před koncem výzvy, který je jak pro rodinné, tak bytové domy stanoven na 31. října 2015. Žadatelé by proto neměli s podáním žádosti váhat,“ dodává ministr Brabec.

Aktuální stav disponibilních finančních prostředků určených pro jednotlivé výzvy je možné průběžně sledovat prostřednictvím aplikace pro příjem žádostí na stránkách programu Nová zelená úsporám - ZDE.

 

 

Příjem žádostí skončí 31. října, pokud nebudou vymezené prostředky vyčerpány dříve.

 

Nová zelená úsporám v roce 2015 v kostce
 

  • V letošním roce bude rozděleno 1,1 mld. korun, z toho 600 milionů na rodinné domy a 500 milionů na bytové domy v Praze.
  • Nově je možné získat příspěvek na menší energetické úpravy, tzv. dílčí opatření s podmínkou snížení tepelné potřeby (energie) o min. 20% (např. okna + dveře + dílčí zateplení).
  • Nově je možné požádat o dotaci i na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo.
  • Nově je možnost realizovat úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 m2.
  • Pokračujeme v jednoduché administrativě programu – méně dokladů, méně ověřených kopií, méně papírování.
  • Rychlejší administrace – 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení dotace.
  • Nově není třeba použít předepsané seznamy výrobků a firem, ale je potřeba dodržet požadavky na technické parametry.
  • Výše dotace u rodinných domů až 50%, u bytových domů až 20% z výdajů, tzn. až stovky tisíc korun u RD a až milionové částky u BD, max. výše podpory u RD 5 mil. Kč, u BD 10 mil. Kč.
  • Realizace podporovaných opatření v RD nacházejících se v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je zvýhodněna zvýšením dotačních částek o 10% (zvýhodnění se nevztahuje na dotaci na zpracování odborného posudku a zajištění technického dozoru stavebníka).
  • Žádosti budou moci žadatelé podávat elektronicky od 15. května do 31. října 2015 do 12h tamtéž.

 

 

Kompletní podmínky NZÚ najdete na stránkách https://www.novazelenausporam.cz/
 
 

Čtěte také:

Příjem žádostí do programu Nová zelená úsporám již zítra! (15.5.2015)

 

22.05.2015 09:56

Stát v prvním soudním sporu, který dospěl k druhoinstančnímu rozhodnutí, uhájil své právo uvalit na výnosy solárních firem přechodnou dodatečnou 26% daň. Informovaly o tom dnešní Lidové noviny (LN). LN připomínají, že stát čelí soudům a arbitrážím, u nichž "solárníci" požadují odškodné za speciální solární daň. Ta platila pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 od ledna 2011. Sazba 26 procent platila jen do roku 2013, vloni klesla na deset procent, píšou LN. Odvolat se už podle LN firma nemůže, má ale stále možnost zkusit dovolání k Nejvyššímu soudu. Celkem různé firmy ve vnitrostátních žalobách požadují po Česku 321 milionů korun a k tomu ještě úroky, píšou LN.

 

 

Zdroj: Lidové noviny (ČTK)

22.05.2015 07:58

V souvislosti se spuštěním systému ex - post monitoringu vodohospodářských projektů, financovaných z OPŽP 2007 - 2013, Prioritní osy 1, podoblasti podpory 1.1.1 a oblasti podpory 1.2, Státní fond životního prostředí upozorňuje konečné příjemce na plnění podmínek vyplývajících z Rozhodnutí o poskytnutí dotace (RoPD) a ze systému ex - post monitoringu schváleného MŽP v roce 2014. Povinnosti příjemce dotace k plnění podmínek ex - post monitoringu vodohospodářských projektů naleznete v přiloženém dokumentu.

 

Dokument ke stažení:

Monitoring PO1 - povinnosti příjemce dotace

 

Zdroj: SFŽP

21.05.2015 18:06

Ve Lhotě Rapotín na Blanensku by letos měla vzniknout další linka na recyklaci fotovoltaických panelů s kapacitou okolo 2 000 tun. V plánu to má společnost Bambas elektrozařízení ze Skalice nad Svitavou. Ve Skalici nad Svitavou firma začínala v roce 2013 s kapacitou přibližně 1 000 tun za rok, postupně ji rozšiřuje na kapacitu 2 500 tun ročně. Ve Lhotě Rapotín bude mít v průmyslovém areálu v místě někdejších skladů další linku. Práci tam získá v dvousměnném provozu 12 lidí.

 

TOP 09, ODS a Úsvit chtějí vyslovit nedůvěru vládě

TOP 09, ODS a Úsvit navrhnou svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Měla by se uskutečnit v nejbližších dnech. Zástupci opozičních stran to oznámili na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Trojice stran tak reaguje na středeční hlasování o podpoře biopaliv.

 

Soud zrušil licenci na sluneční elektrárnu

Krajský soud v Brně dnes zrušil rozhodnutí Energetického regulačního úřad z roku 2010 o udělení licence pro sluneční elektrárnu firmy AKAM - Bosko v Boskovicích na Blanensku. Případ bude znovu řešit ERÚ. Pokud elektrárna licenci znovu získá, bude to už za méně výhodných podmínek než v roce 2010. Případ byl součástí hromadného podání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Zatím mu soud vyhověl v pěti ze 14 případů.

 

Pod petici výkupců kovů se podepsalo 21 tisíc lidí, chtějí změny

Petici s více než 21 tisíci podpisy od občanů dnes na Úřad vlády předali výkupci druhotných surovin. Poukazují na to, že legislativní změny ve výkupu kovů omezují práva občanů, aby nakládali svobodně se svým majetkem. Petici adresovali premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a předsedům obou komor Parlamentu.

 

 

Zdroj: Odpady-portal.sk, ČeskéNovinky.cz

Záznamy: 8751 - 8764 ze 11634
<< 624 | 625 | 626 | 627 | 628 >>

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE

 

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Staré ekologické zátěže

 

Membránové technologie ve službách udržitelnosti
Redakce OF

Stabilizace: rychlá a efektivní úprava geomechanických vlastností zemin systémem ALLU
Ivo Cerný

Odstraňování starých ekologických záteží stálo už pres 66 miliard korun. Trvá více než 30 let a stále není hotovo
Hana Kadecková

Jak ochránit investice pred skrytými environmentálními riziky?
Tereza Voláková a Luboš Maršálek

Návrh směrnice o monitorování a odolnosti půdy a problém terminologie sanačních technik
Zdenek Suchánek

Revoluce v masném prumyslu
Redakce OF

Seminář o zálohování: klíčové informace a nové perspektivy
Petr Novotný

Jednotné environmentální stanovisko a změny zákonu na úseku životního prostředí
Jitka Jelínková a Miloš Tuhácek

Jak udržitelnost mení naše podnikání a společnost?
Redakce OF

Trendy zmen podmínek pro strategické rízení udržitelného materiálového hospodářství ČR
Bohumil Beneš

Kroky udržitelného stavebnictví
Jirí Nouza

Jak elektromobily pomohou k rešení klimatické krize
František Vörös

Sanace ohnisek kontaminace v bývalém areálu TDV Duchcov
Radek Cervinka, Ondrej Lhotský, Ondrej Urban a Jakub Kubálek

Likvidace Li-Ion baterií: co byste meli vědět a nejcastejší otázky a odpovedi
Redakce OF

ECCOTARP: specialista na záchyt unikajících nebezpečných látek
Veronika Karbanová

Bývalý distribucní sklad PHM v Novém Bohumíne: komplexní sanace a biodegradace
Jirí Kamas, Miroslav Minarík a Antonín Stríbrný

Dekontaminace průmyslového areálu a jeho proměna v moderní městské centrum
Vojtech Dvorák, Jakub Barvír a Petr Lacina

Mapování antropogenní kontaminace sedimentu přehradních nádrží v povodí Váhu
Martin Žídek

První výzkum kontaminace sedimentu z Kachovské nádrže provedl ukrajinsko-český tým
Marcela Cernochová a Jindrich Petrlík

 

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Květen    
13.5. Webinář: Praktický kurz odpadové legislativy pro původce a oprávněné osoby
14.5. Průmyslové odpadní vody a kaly: inovativní technologie a řešení | Cyrkl webinář
15.-17.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVI
16.5. iKURZ: Jak provozovat sběrný dvůr a nebýt v rozporu s legislativou
21.5. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování:
22.5.
22.-23.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
23.5. Odpady v podnikové ekologii
28.5. iKURZ: Nová pravidla pro nakládání s odpady ze zdravotnictví
28.5. Aktuální témata lesního hospodářství
29.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 30.5.
30.5.    Novela vodního zákona v souvislosti s novým stavebním zákonem
Červen    
3.-4.6. 28. ročník odborné konference
MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANA OVZDUŠÍ
3.-6.6. Konference Pitná voda 2024
4.6. iKURZ: modul PIO / ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
5.6. Práce s modulem OLPNO, ILNO a evidence odpadů v IS ENVITA
11.6. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek ve firmě ve vazbě na požadavky zákona o odpadech pro implementaci do praxe
14.6. iKURZ: Mobilní zařízení pro sběr versus obchodník rozdíly, výhody a povinnosti podle nové legislativy
18.6. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování:
19.6., 20.6.
25.6. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady, vč. kalů a specifické nakládání s nimi
27.6. Evropské obalové symposium
Září    
3.9. iKURZ: práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
5.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – nová vyhláška dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech
12.9. iKURZ: modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
17.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum včetně nových evidenčních povinností od 1.1.2025
Opakování: 18.9.2024
19.9. Práce s IS ENVITA SKLAD A OBCHOD na PC
Srpen    
     
Říjen    
1.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovým odpadem od 1. 1. 2025 v souladu s novými evidenčními povinnostmi
3.10. WEBINÁŘ: Jak v IS ENVITA v modulu EKO – KOM vytvořit čtvrtletní výkaz o celkovém množství a druzích komunálního odpadu vytříděných a odstraněných v obcích
8.10. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí
8. 10.  Aktuální témata lesního hospodářství
10. 10. iKURZ: Nakládání s odpady z pohledu obce od 1. 1. 2025