Novinky

16.04.2015 07:56

AVÍZO Dohodu o Spolupráci na hraničních vodách v oblasti vodního hospodářství podepíšou český a polský ministr životního prostředí během společného zasedání vlád Česka a Polska, které se uskuteční v pondělí 20. dubna v Praze. Dohoda nahradí úmluvu obou zemí z roku 1958. Nová smlouva podle českého ministerstva životního prostředí více zohledňuje ochranu vod před znečištěním, ochranu jakosti a množství vod a ochranu před povodněmi.

Zástupci obou zemí by měli diskutovat také o čistotě ovzduší ve Slezsku a v Moravskoslezském kraji. Resort životního prostředí aktuálně spolupracuje na společném česko-slovensko-polském projektu, který se zaměří na zlepšení kvality ovzduší, sběr emisních dat a společnou strategii řízení kvality ovzduší.

Brabec se bude chtít seznámit také se situací ve výkupech kovového odpadu, možnostmi polské legislativy a názorem polské strany. Zejména v Moravskoslezský kraj má problémy s kriminalitou v krádežích kovů. Po březnovém zavedení bezhotovostní platby v ČR se někteří provozovatelé obávají, aby se výkup šrotu nepřesunul do Polska.

Kromě ochrany životního prostředí budou účastníci třetích česko-polských mezivládních konzultacích mluvit také o energetické unii EU, spolupráci v zemědělství, dopravě či obraně a o dalším fungování Visegrádské skupiny, jejíž předsednictví Česko na konci roku předá právě Polsku. 

 

Mohlo by Vás zajímat:

První mezinárodní konference „Ovzduší bez hranic“ prohlubuje spolupráci mezi českým, polským a slovenským pohraničím (15.4.2015)



Zdroj: ČTK, Vláda ČR

 

15.04.2015 17:41

Vláda ČR dnes schválila Aktualizaci č. 1 Politiky územního rozvoje České republiky, kterou pořídilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR v souladu se stavebním zákonem a ve spolupráci s příslušnými ministerstvy, jinými ústředními správními úřady a kraji.

„Hlavním důvodem pro pořízení aktualizace byla skutečnost, že od schválení dosud platné Politiky územního rozvoje ČR 2008 uběhlo již více než 5 let. Bylo tedy nutné reagovat na nové skutečnosti jak v rámci územně plánovací činnosti, tak i v rámci činností ministerstev a jiných ústředních správních úřadů. Zadání pro aktualizaci stanovila vláda již v roce 2013 a to Zprávou o uplatňování Politiky územního rozvoje ČR 2008,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Nejvíce jsou aktualizací Politiky územního rozvoje České republiky dotčené rozvojové záměry dopravní a technické infrastruktury, zejména z důvodu zohlednění nových skutečností a dokumentů, např. Strategie regionálního rozvoje ČR 2014-2020, Dopravních sektorových strategií a nově přijatých dokumentů EU (zejména Územní agenda EU 2020, revize transevropské dopravní sítě TEN-T a transevropská energetická síť TEN-E včetně projektů společného zájmu).

Nově byly zařazeny rozvojové záměry dopravní infrastruktury (např. koridor pro rychlostní silnici R48, plochy pro vnitrozemské přístavy a veřejné terminály s vazbou na logistická centra) a rozvojové záměry technické infrastruktury (např. koridory pro dvojitá vedení 400kV, zejména ve vazbě na spolehlivost přenosové soustavy, plochy pro podzemní zásobníky plynu, koridory pro nové plynovody a dálkovody, z důvodu zajištění energetické bezpečnosti).

Některé rozvojové záměry byly vypuštěny z důvodu jejich realizace (např. plynovod Gazela), nebo z důvodu, že jejich význam byl vyhodnocen pouze jako krajský, nikoliv celorepublikový, nebo od jejich záměru bylo upuštěno.

Doposud platná Politika územního rozvoje České republiky 2008 přestává v měněných částech platit a začíná platit Politika územního rozvoje České republiky, ve znění Aktualizace č.1.

Další informace k Politice územního rozvoje České republiky, dokumenty ke stažení najdete na webu MMR - ZDE (Návrh Aktualizace č. 1 Politiky územního rozvoje ČR)

 

V letech 2012 - 2014 vznikla protipovodňová opatření za 8,5 miliardy korun

Vláda dnes také vzala na vědomí zprávu o plnění programů prevence před povodněmi. Zpráva mimo jiné shrnuje výsledky posledních dvou let Programu prevence před povodněmi II Ministerstva zemědělství, který skončil koncem roku 2014. Loni začal Program prevence před povodněmi III. Více ZDE

 

15.04.2015 14:26

První mezinárodní konference „Ovzduší bez hranic“ prohlubuje spolupráci mezi českým, polským a slovenským pohraničím. Představitelé těchto zemí se chtějí vzájemně inspirovat v ochraně životního prostředí a najít společné řešení pro zlepšení kvality ovzduší ve slezském regionu. Sloužit k tomu má sdílení zkušeností, zavádění úspěšných řešení a také společná komunikace mezi zeměmi, ale i navenek vůči EU. Moravskoslezský region například úspěšně snížil průmyslové emise, polští sousedé zase nalezli účinný nástroj pro kontrolu domácího vytápění. Na tzv. lokální topeniště jako významný zdroj emisí prachu a benzo[a]pyrenu (B[a]P) se chce i nadále zaměřovat Moravskoslezský kraj. Více ZDE

15.04.2015 14:21

Skupina EP Industries podnikatele Daniela Křetínského chce posílit pozici na trhu s odpady koupí firmy van Gansewinkel. Obchod plánuje provést prostřednictvím dceřiné společnosti AVE CZ odpadové hospodářství. Skupina EP Industries koupila AVE CZ před dvěma lety. Loni EP Industries koupila ještě pětinový podíl v Pražských službách. Loni EP Industries získala i několik menších podniků v oboru. Více ZDE

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

Daniel Křetínský si letos po dlouhé době namísto akvizičního dravce vyzkouší roli prodávajícího. Rozjel se totiž prodej části Pražské teplárenské, kterou vlastní jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) spolu s hlavním městem Praha. Zájemcem je společnost Veolia Energie, dříve Dalkia. Cena kotelen se odhaduje minimálně na miliardu korun. Více: Začala jednání o prodeji části Pražské teplárenské. Cena by měla překročit miliardu (iHNED.cz, 15.4.2015)

15.04.2015 13:37

Největší hydroenergetický zdroj v České republice - přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - vyrobila v období od ledna do března 2015 rekordních 222 milionů kWh, a má tak letos zaděláno na další překonání rekordu v celkové roční produkci. Důvodem je stále častější využívání přečerpávacích zdrojů při stabilizaci soustavy, která je často zatěžována produkcí ze zahraničních i domácích obtížně predikovatelných obnovitelných zdrojů. Více ZDE

15.04.2015 12:23

Ministerstvo pro místní rozvoj – Národní orgán pro koordinaci ve spolupráci s řídicími orgány aktualizují harmonogramy výzev evropských fondů na rok 2015 v novém období. Novinkou jsou tzv. Avíza pro žadatele o parametrech výzvy, která budou vyhlášena ještě před oficiálním schválením programů Evropskou komisí.

„Řídicí orgány mají s novým programovým obdobím 2014–2020 možnost využít tzv. avízo pro žadatele o parametrech výzvy. V tomto avízu bude v předstihu zveřejněna většina podmínek výzvy, na jaké aktivity budou prostředky určeny a na co se musí žadatel ve svém projektu připravit v době, kdy ještě nebude schválen program Evropskou komisí. První avíza by měla být vyhlášena ještě v dubnu,“ uvedla k tématu náměstkyně Olga Letáčková.

Možnost vyhlásit avíza potvrdilo celkem pět řídicích orgánů: Operační program Životní prostředí, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání, Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Operační program Zaměstnanost a Operační program Technická pomoc.

Zbývající programy (tedy Integrovaný regionální operační program, OP Doprava, OP Rybářství, Program rozvoje venkova a OP Praha-pól růstu ČR) plánují vypsat výzvy po schválení programu Evropskou komisí.

 

Harmonogramy výzev na rok 2015 najdete - ZDE

 

Čtěte také:

Připravte se na první výzvy, poslední verze OPŽP ke stažení! (3.4.2015)

 

15.04.2015 11:02

Dubnové číslo Odpadového fóra s tématem paliva z odpadů už čeká na přečtení. Polemizujeme nad kapacitami pro spalování paliv z odpadů, reportáž je z Týdne výzkumu a inovací pro praxi a nechybí ani odborné příspěvky na téma paliva ze směsného KO, studie porovnání EVO v ČR a využívání alternativních paliv v cementárnách. Jako vždy zde najdete pravidelnou otázku pro soudního znalce, zprávy ze světa a legislativní a dotační servis. Anotaci najdete ZDE.

 

15.04.2015 09:50

METODIKA Ministerstvo životního prostředí vydalo metodický dokument "Přechodné režimy pro spalovací zdroje a jejich dopady na integrované povolování" Účelem tohoto textu je provozovatelům, povolujícím úřadům a kontrolním orgánům v této oblasti přiblížit vazbu mezi relevantními ustanoveními zákona o integrované prevenci, zákona o ochraně ovzduší a jinými právními předpisy, stejně jako sjednotit výkon státní správy. Možnost zavedení institutů národních přechodných režimů pro některé spalovací stacionární
zdroje vychází ze směrnice o průmyslových emisích (IED). Přechodné režimy se týkají plnění specifických emisních limitů pro oxidy dusíku (NOX), tuhé znečišťující látky (TZL) a oxid siřičitý (SO2).

 

Dokument ke stažení:

Přechodné mechanismy a IPPC.pdf (114.91 kb)

15.04.2015 08:01

Omezení pro biopaliva vyráběná z plodin pěstovaných na zemědělské půdě schválil včera evropský výbor pro životní prostředí (ENVI) Evropského parlamentu. Biopaliva takzvané první generace se budou moci podílet v Evropě do roku 2020 maximálně sedmi procenty na zajištění celkového podílu obnovitelných zdrojů v dopravě.

Podle včerejšího schváleného návrhu reformy evropské biopalivové politiky musí nově dodavatelé biopaliv i Evropská komise evidovat také emise oxidu uhličitého související s tzv. nepřímou změnu využití půdy, tedy škodami, které pěstování biopaliv působí ničením cenných ekosystémů hlavně ve třetím světě (ILUC). Řada biopaliv má totiž při započítání ILUC celkově vyšší emise než spalování fosilních paliv, čímž popírají původní smysl podpory.

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu odsouhlasil kompromis vzniklý z jednání mezi Evropskou komisí a zástupci členských států. Zatímco Evropská komise např. navrhovala, aby se klasická biopaliva mohla podílet na podílu obnovitelných zdrojů v dopravě maximálně pěti procenty, zástupci členských států, takzvaná Evropská Rada, požadovala sedm procent. Celý Evropský parlament bude o návrhu hlasovat 29. dubna.

Členské státy EU budou pak muset stanovit vnitrostátní cíle, a to nejpozději do 18 měsíců po vstupu směrnice v platnost, pro pokročilé biopaliva, např. pocházejí z některých druhů odpadů a zbytků a nových zdrojů, jako jsou mořské řasy. Návrh zákona stanoví indikativní cíl ve výši 0,5% pro podíl energie vyrábějící se z pokročilých biopaliv jako procento energie z obnovitelných zdrojů ve všech druzích dopravy do roku 2020. Členské státy mohou stanovit nižší cíl z určitých důvodů, jako je omezený potenciál výroby, technické nebo klimatické omezení či existenci vnitrostátních politik.

Současná legislativa vyžaduje, aby členské státy EU, aby zajistily, že účty pro obnovitelné zdroje energie pro nejméně 10% spotřeby energie v dopravě do roku 2020.

 

Podpora BIOPALIV v ČR

Připomínáme, že minulý týden (8.4.) Poslanecká sněmovna ČR přerušila první čtený novely zákona na podporu biopaliv (novela zákona o spotřebních daní, která mění souvidejicí zákon o ochraně ovzduší). Zatím není jisté, kdy se Sněmovna k projednávání předlohy vrátí. Premiér Bohuslav Sobotka novinářům řekl, že ČSSD zákon pustí do druhého čtení. Chce se ale zeptat Evropské komise, jestli je norma v pořádku z pohledu evropských pravidel. Podle současného zákona musí dodavatelé pohonných hmot zajistit, aby v benzinu bylo nejméně 4,1 procenta objemu biosložky a u nafty šest procent. Tuto povinnost lze splnit podle návrhu zákona i tak, že místo přimíchávání do benzinu a nafty dodavatelé prodali požadovaný objem biosložky formou čistého biopaliva nebo jiného směsného paliva. Debata o biopalivech právě probíhá (15.4.) v hospodářském a rozpočtovém výboru poslanecké sněmovny.


 


 

15.04.2015 07:35

Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) nechala zpracovat obsáhlou studii na téma porovnání možností energetického využití odpadů v podmínkách ČR. Studie porovnává hlavní možnosti energetického využití odpadů a paliv odpadů. Porovnávány jsou celkem 4 varianty. Na dubnové konferenci Dny teplárenství a energetiky 2015 (středa 22.4., více ZDE) hodlá asociace výsledky studie veřejně prezentovat.

První variantou je klasická spalovna komunálních odpadů. Druhá varianta je zařízení s pracovním názvem „monozdroj na TAP“, který je konstruován tak, aby v něm bylo standardně možné využívat jako palivo 100 % TAP. Další dvě varianty definují využití paliva z odpadů cestou spoluspalování s primárním palivem (hnědým uhlím), a to v míře 50% TAP a v míře 10% TAP.

Při všech variantách je podrobně komentována jak ekonomika jednotlivých možností, tak technické souvislosti a rizika provozu daných technologií, včetně související legislativy. Při ekonomickém srovnání vychází zpracovatel u všech variant z předpokladu nulových investičních dotací, aby porovnání bylo realistické a nebylo zatíženo tímto deformačním faktorem. Pro každou variantu je zpracována SWOT analýza, kde jsou uvedeny silné a slabé stránky jednotlivých řešení.

Studie také komentuje i reálné kapacity využití paliv z odpadů v podmínkách ČR. V tomto směru zpracovatel uvádí, že v ČR existuje reálný předpoklad kapacity využití TAP v míře 370 tis. tun, pokud se realizují definované technologické úpravy konkrétních zařízení.

Závěry studie uvádí porovnání celkové ceny za využití tuny odpadu ve všech čtyřech variantách, tedy ceny, kterou platí původce odpadu. Výstupy ze studie tak mohou být podle asociace využitelným podkladem i pro nyní zpracovávané POH krajů.

Studie podle asociace prokazuje, že využití paliv z odpadů je racionální a ekonomicky smysluplnou cestou, jak navýšit procento energetického využití odpadů. To vše ve volném tržním prostředí, bez potřeby centralizace řízení toků odpadů (ISNO) a bez nevýhodných dlouhodobých smluv, které by obcím braly možnost svobodné volby ke změně dodavatele odpadových služeb a koncovky, kde budou odpady využity.

Studie prokazuje i to, že pro energetiky může být cesta využití odpadů a paliv z odpadů zajímavá možnost náhrady uhlí a že technické aspekty jednotlivých variant jsou provozně i ekonomicky zcela vyřešeny, a to s odkazem na konkrétní zařízení v zahraničí.

Více ke studii na webu asociace ZDE.

 

Článek vyšel také v dubnovém čísle časopisu Odpadové fórum, jehož tématem bylo "Paliva z odpadů".

 

Zdroj: ČAOH

14.04.2015 22:19

AVÍZO Ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec vystoupí ve čtvrtek 16. dubna 2015 na schůzi senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Senátorům ministr představí hlavní záměry a cíle MŽP pro rok 2015, následovat bude představení novelizace klíčových zákonů MŽP v roce 2015 (zákon o ochraně přírody a krajiny, zákon o ochraně ovzduší, problematika odpadového hospodářství - nový zákon o odpadech a nový zákon o výrobcích s ukončenou životností). Se senátory projedná i připravenost OPŽP na programové období 2014-2020. Senátnímu výboru bude dále představen návrh novely zákona č.  137/2006  Sb.,  o  veřejných  zakázkách, přizvána je ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

 

Související článek:

Brabec chce zavést kontroly, čím lidé topí ve svých domech (ČTK, 16.4.20105)

 

Dokument ke stažení:

Pozvánka na 8. schůzi VUZP

14.04.2015 17:49

Nová vyhláška, která od začátku března nařizuje jen bezhotovostní platby za odevzdaný kovový odpad, už podle ministra životního prostředí Richarda Brabce nese první pozitivní výsledky. Počet trestních činů (krádeží kovů) se letos v prvním čtvrtletí, kdy jich policie zaznamenala 2061, oproti roku 2014 snížil. Loni jich za stejné období bylo 3616. Způsobená škoda těmito trestními činy klesla meziročně z 256 milionů korun na 102 milionů, uvedl Brabec. Nejvíce trestních činů ubylo právě v březnu, kdy začala vyhláška platit.

Brabcův resort pošle nejpozději do konce týdne do mezirezortního připomínkového řízení dokument, který má do budoucna změnit a zpřísnit podmínky sběru. Zhruba za měsíc by se mohl dostat na jednání vlády.

Materiál s analýzou výkupu kovů v ČR předkládá mezirezortní pracovní skupina při MŽP ve třech variantách. Upřednostňuje přitom třetí z nich, kdy upravuje prevenci, kontrolu i regulaci. Cílem je snížit krádeže kovů. Jde například o zavedení povinného kamerového systému a archivace záznamů, omezení provozní doby výkupen nebo zpřísnění požadavků pro udělování povolení pro provoz výkupen.

 

Související článek:

Komplexní řešení problematiky negativních jevů při výkupu kovových odpadů (17.4.2015)

 

Zdroj: ČeskéNoviny.cz (ČTK)

14.04.2015 16:41

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo nový Věstník ve kterém najdete především seznam platných právních předpisů v oblasti životního prostředí třídných dle jednotlivých složek tj.: Ochrana vod, Ochrana ovzduší, Ochrana přírody a krajiny, Ochrana zemědělského půdního fondu, Ochrana lesa, Geologie, Ochrana a evidence nerostného bohatství, Nakládání s odpady, Posuzování vlivů na životní prostředí, Uvádění na trh chemických látek a chemických směsí, Prevence závažných havárií, Nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty, Integrovaná prevence a omezování znečištění, Kontaminovaná místa, staré ekologické zátěže a ekologická újma a Antarktida. Věstník je možné si stáhnout v rubrice Právo ZDE.

 

14.04.2015 12:22

Ministerstvo zemědělství připravilo stručnou publikaci s klíčovými fakty o vodním hospodářství v České republice. Najdete v ní základní hydrologické údaje, informace o správě vodních toků, zajímavosti o povodních a opatřeních na ochranu před vodním živlem, o vodovodech a kanalizacích, zprávy o mezinárodní spolupráci v oblasti vod a mnoha dalších skutečnostech s vodním hospodářstvím souvisejících.

 

Dokument ke stažení:

Stručně o vodě v České republice (PDF, 5 MB)

 

Zdroj: MZe

Záznamy: 8933 - 8946 ze 11658
<< 637 | 638 | 639 | 640 | 641 >>

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE

 

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: EVO / REUSE centra

 

Teplo je duležité. ZEVO s plynem jako náhrada za uhlí
Redakce OF

V energetickém využití odpadu se blýská na lepší casy
Jirí Vecka

Prumyslové odpady – jejich recyklace a materiálové využití
Václav Kuncl

Prukopnické využití škváry v dopravních stavbách už není snem
Tomáš Baloch

Príprava paliv pro energobloky
Tomáš Hamšík

Nehomogenní palivo, nestabilní kotle, kolísavý odber páry a na to navázané plánování výroby energií – i s tím si umí AI poradit
Marek Kollmann

Sečteno, podtrženo: Dřevo je stavební materiál budoucnosti
Redakce OF

Vybarvi-spoj-podtrhni aneb příležitost pro změnu na školách je tu!
Jan Froněk

Digitální zálohy na PETky a plechovky? Odborníci pred nimi varují
Redakce OF

Vliv cirkulární ekonomiky na pracovní prostredí s ohledem na BOZP
Josef Senčík

Biodegradabilní elektroizolační kapalina již není snem
Pavel Trnka

Výzkumné príležitosti v oblasti životního prostredí
MŽP a TA ČR

Kdo neměří, jako by nebyl
Redakce OF

V lázenském městě Teplice se chystá další udržitelná procedura
Redakce OF

LIBRE– Libenské reuse a komunitní centrum
Veronika Nováčková

Třídění odpadu na hrbitove už není tabu
Redakce OF

MiSe Klima poradí, jak snížit dopady zmeny klimatu
Eva Škorničková

Podpora elektromobility vCesku je dnes již relativne široká
Lukáš Kadula

Globální rust elektromobilu pokracuje
František Vörös

 

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Květen    
29.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 30.5.
30.5.    Novela vodního zákona v souvislosti s novým stavebním zákonem
Červen    
3.-4.6. 28. ročník odborné konference
MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANA OVZDUŠÍ
3.-6.6. Konference Pitná voda 2024
4.6. iKURZ: modul PIO / ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
4.6. Webinár: Používejte Cyrkl jako superhrdina
5.6. Práce s modulem OLPNO, ILNO a evidence odpadů v IS ENVITA
11.6. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek ve firmě ve vazbě na požadavky zákona o odpadech pro implementaci do praxe
14.6. iKURZ: Mobilní zařízení pro sběr versus obchodník rozdíly, výhody a povinnosti podle nové legislativy
18.6. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
25.6. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady, vč. kalů a specifické nakládání s nimi
27.6. Evropské obalové symposium
Srpen    
20.8. Změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky
Opakování: 21.08., 22.08., 22.10., 23.10., 26.11., 27.11., 28.11
29.8. iKURZ: Odpadová legislativa po ukončení přechodného období a její dopad na původce odpadů od 1. 1. 2025
Opakování: 27.9.
Září    
3.9. iKURZ: práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
4.9. iKURZ: Jak efektivně pracovat s IS ENVITA Obec
5.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – nová vyhláška dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech
10.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 11.09., 5.11., 6.11., 7.11.
12.9. iKURZ: modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
17.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum včetně nových evidenčních povinností od 1.1.2025
Opakování: 18.9.2024
19.9. Práce s IS ENVITA SKLAD A OBCHOD na PC
16.9. iKURZ: Recyklace a nakládání se stavebními odpady včetně nových evidenčních povinností od 1. 1. 2025
Říjen    
1.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovým odpadem od 1. 1. 2025 v souladu s novými evidenčními povinnostmi
3.10. WEBINÁŘ: Jak v IS ENVITA v modulu EKO – KOM vytvořit čtvrtletní výkaz o celkovém množství a druzích komunálního odpadu vytříděných a odstraněných v obcích
8.10. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí
8. 10.  Aktuální témata lesního hospodářství
10. 10. iKURZ: Nakládání s odpady z pohledu obce od 1. 1. 2025
30.10. iKURZ: Odpadová legislativa po ukončení přechodného období a její dopad na původce odpadů od 1. 1. 2025
Listopad    
19.11. iKURZ: Nové evidenční povinnosti pro nakládání s odpady ze zdravotnictví v r. 2025